Antalya medreseleri
Antalya madrasas
  1. Tez No: 321755
  2. Yazar: SİBEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Antalya İlinde bulunan medreselerin daha önce araştırmacılar tarafından yeterince incelenmemiş olması çalışmanın konusunun Antalya Medreseleri olarak belirlenmesine neden olmuştur. Antalya Medreseleri ilin eski eserlerini açıklayan ya da medreseler hakkında genel araştırma yapan araştırmacılar tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ancak, yapıları ayrıntılı bir şekilde tanıtan ve Anadolu medrese mimarisi plan gelişimi içinde değerlendiren çalışma bulunmamaktadırAnadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1207 yılında fethedilen Antalya'ya Türklerin yerleşmeye başlamasıyla sosyal hayatın bir ihtiyacı olan eğitim yapıları, diğer Türk İslam yapı grupları gibi inşa edilmeye başlanmıştır. Anadolu Selçuklu Devletinden sonraki dönemlerde de medrese binaları yapılmaya devam edilmiştir. Sayılarını tam olarak bilemediğimiz Antalya medreselerinden günümüze beş tanesi kısmen ya da tamamen, bir tanesinin ise sadece kapısı gelebilmiştir. Bu altı adet medrese yerinde incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Yapılar hakkındaki yayınlar taranmış; araştırmacıların görüşleri değerlendirilmiştir. Kamu kuruluşlarının arşivleri araştırılmış önemli bilgi ve belgelere ulaşılmıştır. Elde ettiğimiz bütün bilgiler ışığı altında yapılar ayrıntılı bir biçimde tanıtılmıştır. İncelenen medreseler, dönemleri içerisinde diğer medreselerle karşılaştırılmış ve benzerleriyle eşleştirilmiştir.Anadolu Selçuklularına ait olan Atabey Armağan Bey Medresesi'nin kapısı dışında diğer bölümleri yıkılmıştır. Medrese mimarisi içinde Anadolu Selçuklulara ait; İmaret Medresesi açık avlulu dört eyvanlı şemaya; Karatay Medresesi, açık avlulu, iki eyvanlı şemaya, Hamidoğulları Beyliği'ne ait iki katlı Sinaneddin Medresesi, açık avlulu, iki eyvanlı şemaya; Karamanoğulları Beyliği'ne bağlanan Obaköy Medresesi ise açık avlulu, iki eyvanlı şemaya dâhil edilmiştir. Osmanlı Dönemi eseri olan Ömer Paşa Medresesi ise klasik dönemle birlikte olgunluğa ulaşmış medrese mimarisinin küçük ölçülü bir taşra örneği olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Not having Madrasas in Antalya Province investigated sufficiently before by researchers has become the reason of identifying subject as madrasas of Antalya. Madrasas in Antalya province were examined and evaluated by researchers doing researches about explaining the ancient Works of Antalya Province or general research about madrasas. However, there is no study which presents the structures in detail and which evalutes them on the base of Anatolian arhitectural plan development process of madrasa.After Turks began to settle in Antalya which was conquered in 1207 by the Anatolian Seljuk ruler Kaykhusraw, education structures needs of a social life groups began to be constructed alike other Turkish Islam structure groups. Madrasa buildings continued to be constructed in periods after the State of the Anatolian Seljuk. Five of Antalya madrasas exact number of which is unknown remained partially or fully and beside those just gates of one other remained. These six pieces madrasa were examined and photographed on land. Publications about structures were scanned, reviews of researchers? evaluated. Archives of public institutions were researched and important information and documents were obtained. Thanks to the all these information obtained the structures were introduced in detail. Madrasas were compared with other madrasas belong to same periods and were matched with their matches.Except the gate other parts of the Atabey Armağan Bey Madrasah which belongs to Anatolian Seljuk were destroyed. In the context of madrasa architecture belonging to the Anatolian Seljuk; İmaret Madrasa is included in open courtyard four-iwan schema; Karatay Madrasa, front courtyard, two-iwan schema; two storey Sinaneddin Madrasa which belongs Hamidogullari Principality, an open courtyard, two-iwan scheme; and Oba Madrasa connected to Karamanoğulları are included open courtyard two-iwan schema. Ömer Paşa Madrasa which is a work of Ottoman period has been accepted as an example of provincial small madrasa arhitecture reached maturity through classical period.