Türkiye'de primli sosyal güvenlik sisteminin finansman yapısının analizi
Analysis of the premium social security system in Turkey
  1. Tez No: 321807
  2. Yazar: TUĞBA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal Güvenlik dünya genelinde son yüzyılda en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Bunun nedeni tüm dünyada Sosyal Güvenlik sistemlerinin finansmanı konusunda yaşanan problemlerdir. Bir ülkede yaşayan tüm bireylerin sağlık, yaşlılık, ölüm vb. durumlar için koruma altına alınmasının maliyeti oldukça büyük tutarlarla ifade edilebilir, bu durumda bu yüklü tutarların getireceği sorunları azaltmak için sistemin gelir-gider dengesinin yasalarla veya benzer yöntemlerle ülkelerin ekonomik yapısı da göz önünde bulundurularak düzenlenmesi gerekmektedir. Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sistemleri yaklaşık 20 senedir finansmanla ilgili ciddi sıkıntılar içine düşmüştür. Bunun nedeni olarak yukarıda bahsedildiği gibi gelir-gider dengesinin düzenlenmesinin iyi yapılmaması gösterilebilir. Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sistemi 1990'lı yıllardan beri milyarlarca lira açık vermiştir. Bu durum emeklilik yaşının eşi benzeri görülmemiş bir uygulamayla 38 yaşına kadar indirilmesiyle en üst seviyeye ulaşmıştır. Sistem eğer müdahale edilmeseydi neredeyse emekli maaşlarını bile ödeyemeyecek hale gelecekti. Bu noktada Sosyal Güvenlik Sistemine yapılan en geniş kapsamlı müdahale 5510 sayılı kanunla gerçekleşmiştir. 5510 sayılı kanun ciddi anlamda düzenlemelerle Sosyal Güvenlik Sistemine müdahale etmiştir. En önemli değişiklik emeklilik yaşında yaşanmış, kanunun yürürlük tarihinde sigortalı olacaklar için emeklilik yaşı 65 olarak düzenlenmiştir. Türkiye 5510 Sayılı Kanundan öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında sistemde iyileşme gözlemlenmeye başlamıştır. Sistemin sürdürülebilirliği açısından atılan adımların kararlılıkla uygulanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Social Security has become one of the most highly disputed issues of the last century. The reason of this dispute is the problems encountered about financing of Social Security systems. Cost of protecting all resident of a country against health, age, decease etc. is effable with high amounts. In this situation, to reduce the problems emerged by these costs, income-expense balance must be consistently arranged with economical structure of countries. Social Security Systems in Turkey have been facing financial problems for 20 years. As mentioned earlier, ill arrangement of income-expense balance can be shown as a reason of this financial problem. Since 1990?s, Social Security Systems in Turkey have deficit of billions of TL. This situation is peaked by the unprecedented implementation which decreases retirement age to 38. System, if it?s not to be interfered, won?t be able to pay pension funds. In this very moment, the most profound changes have been implemented to Social Security System with the law No. 5510.The most important change has been in the retirement age which has been regulated age as 65 for whom it will be insured on the enactment date of the related law. When it has been compared the period before and after the law No. 5510, some improvement in the system has been observed in Turkey. It is crucial to implement next steps steadfastly for the sake of sustainability of the system.