Kur'ân'da 'şehr' kelimesinin semantik analizi
The semantic analysis of the word 'şehr' in the Qur'an
  1. Tez No: 321817
  2. Yazar: MUSTAFA YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GALİP GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
?Şehr/???? kelimesinin temel anlamı ?açığa çıkmak, görünmektir.? Bu kelimenin semantik tanımı şöyle yapılabilir: Hilâlin, gökyüzünde belirgin bir şekilde gözle görülür hale gelmesinden başlayarak; değişik aşamaları katederek tekrar başlangıç noktasına dönmesine kadar geçen süreye ?Şehr? denir.Ru'yet-i hilâl konusunda ru'yet ile astronomik hesaplamayı birlikte kullanmanın hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.Her yıl hac mevsiminin gelişi ile yaşanan kota kırizinin ve şeytan taşlama sırasındaki izdihamın aşılması için haccı yılın üç ayına yayma fikrinin dînen ve ilmen bir dayanağı bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic meaning of the word ?şehr? is ?to appear, to be seen?. The semantic description of this word can be done as follow: the time between starting with the appearance of crescent vividly with naked eye and coming to the start point by passing different stages is called ?şehr?.There is no inconvenience of using astronomic calculations and the method of looking at crescent with naked eye in the subject of crescent?s being seen.The idea of dividing pilgrimage into three months of the year to overcome the crowdedness during throwing stone to devil and quota crisis at the time of hajj period every year has no religious or scientific basis.