Amasya masalları: Araştırma-inceleme-metin
Amasya tales: Research-study-text
- Tez No: 321816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Günümüzde sözlü edebiyat türlerinden olan masalın, yerini gün geçtikçe teknolojik aletlere bırakması bu türün yavaş yavaş unutulmasına sebep olmuştur. Bu sebeple ?Amasya Masalları (Araştırma-İncerleme-Metin)? konu başlıklı bir tez çalışması yapılmasına gerek duyulmuştur. Amasya yöresinin insanlarından dinlenilen 74 masal tasnif ve tahlil edilmiştir. Bu inceleme Tarihî-Coğrafî Fin metoduna göre yapılmıştır. Devamında, ?Amasya masallarında ortak unsurlar? başlığı altında temler, kahramanlar, mekân, eşya, masalların formel yapıları incelenmiştir. Sonuç olarak geçtiğimiz her gün biraz daha yok olan kültür değerimiz masalı, çalışma konusu olarak seçerek, elde ettiğimiz metinleri gelecek nesillere aktarmış ve ölümsüzleştirmiş olduk.
Özet (Çeviri)
Of oral literature genres, tales have been forgotten day by day due to technological tools. For this reason, a thesis titled ?Amasya Tales (Research-Study-Text)? was prepared. Recited by the local people in Amasya, 74 tales were analyzed and classified. The study was done by the Historical-Geographical-Fin Method. Themes, heroes, settings, artifacts and the formal structures of the tales were studied under the title ?Common elements in Amasya tales?. As a result, by the help of choosing the tales which has been getting one of our more dissappearing cultural value day by day, as the subject of our study, we could transfer the texts to the next generations and immortalize them.