Maden işçilerinde iş ve iş dışı yaşamın sosyolojik özellikleri: Türkiye Taşkömürü işletmelerinde bir uygulama
Sociological quality of mine workers? working life and off-job life; an application in the Institution of Coal Mine in Turkey
- Tez No: 321819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüz çalışma koşulları arasında çok farklı bir yere sahip olan kömür madeni işçiliği, hem yeraltı hem de yerüstü işçilik faaliyetleriyle bir bütündür. Yeraltı ve yerüstü maden işçilerinin iş ve iş dışı yaşamlarını, sosyal ilişkilerinin özelliklerinin neler olduğunu ortaya koymak çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu konu üzerinde çalışırken, yeraltı ve yerüstü maden işçilerinin toplumsal tabakalaşma içerisindeki konumlanmaları ve bu konumlanmalarında mesleklerinin ne kadar etkili olduğunun araştırılması da çalışma konumuzla bir bütünlük teşkil etmektedir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde geleneksel ve modern çalışma hayatı, işbölümü, modern işbölümünün nedenleri ve sonuçları ve bu sonuçların toplumsal tabakalaşmaya etkileri irdelenmiştir. İkinci bölümde modern çalışma hayatının kentleşmede ve toplumsal tabakalaşmadaki etkileri mesleki tabakalaşma kavramı ile ilgili kavramsal ve kuramsal bir çerçeve çizilmiş ve üçüncü bölümde ise; maden işçilerinin iş ve iş dışı yaşamlarının sosyolojik özelliklerinin anlaşılması amacıyla öncelikle dünyada ve Türkiye'de maden işçiliği anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise survey metodu çerçevesinde anket formu kullanılarak sahadan elde edilen verilerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coal Mine Workmanship, which has a different place within the working conditions of today, is a whole with the activities of both underground and aboveground workmanship. The main focus of this study is to find out how the lives of underground and aboveground workers in and out of work are and what the features of their social interactions are. Working on this issue, studying the place of underground and aboveground mine workers in social stratification and how important their job is in this positioning forms integrity with our study.The study is comprised of four sections. In the first section, traditional and modern working life, division of labour, the reasons and results of modern division of labour and the effects of these results on social stratification are examined. In the second one, the effects of modern working life on urbanization and social stratification was drawn on conceptual and theoretical frame related to `occupational stratification? concept, and in the third one, in order to gain insight into the quality of the working life and off-job life of mine workers, mine workmanship, firstly in the world and then in Turkey, was mentioned. In the fourth section, the analysis of the data gathered on the field was conducted by means of the survey method.