Katma değer vergisinde ihracat istisnası; Antalya ili örneği
The export exceptional application in means of value added tax; the example of Antalya
  1. Tez No: 321820
  2. Yazar: HİDAYET ŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AĞCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin konusunu, ihracat muamelelerindeki KDV'nin istisna olması ve bu istisnadan doğan iade mekanizmasının işleyişine ilişkin usul ve esaslar oluşturmaktadır. Bu çalışmaya konu olan söz konusu istisna, istisnanın muhatabı olan; başta ihracat yapan yerli-yabancı bütün gerçek ve tüzel kişi mükellefleri, ardından bu kişilerin muhasebe sorumlularını, SMMM-YMM meslek mensuplarını ve nihai olarak tüm toplum bireylerini yakından ilgilendirmektedir. Onun içindir ki; KDV, önemi ve vergi hasılatı olarak TVS içerisinde önemli bir yere sahiptir. Söz konusu kanunun 11'inci ve 12'nci maddelerini işgal eden ?ihracat istisnası? konusu ve 32'nci maddesindeki istisna edilmiş işlemlerdeki indirimin açıklandığı maddeler ise KDV içerisinde önemli bir yere sahiptir.Çalışmanın son bölümünde; Antalya ilindeki ihracat yapan firmalara uygulanan, amacı Antalya'daki ihracat firmalar hakkında genel bilgiye ulaşmak ve firmaların ihracattan doğan KDV'nin iade mekanizmasında karşılaştıkları sorunların yöneltildiği bir anket bulunmaktadır. Genel olarak; Antalya'daki ihracat firmalarının KOBİ'lerden oluştuğu ve ihracatçı firmaların bürokratik işlemlerin fazlalığından ve yavaş işleyişinden yakındıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is constituted by the exceptional VAT applied in export activities and the lineal and rudiments related to the rejection mechanism process. The exception included into this study, the one concerned with the exception are initially those real and legal persons involved in export activities in domestic borders and abroad, secondly the accountants of these persons, Public Accountant Members and finally the public closely related to the subject. Therefore; Value Added Tax (VAT) is of great importance in means of tax collection in the Turkish Tax Structure. The 11th and 12th articles within the relative Law subjecting to the ?export exceptions? and the 32nd article subjecting the discount applied to the process related to the exceptions are of great importance within the scope of the VAT.In the final division of the study there is a survey applied to the companies that realize export in Antalya in order to gain general information about the companies and the issues faced related to the reject mechanism of VAT that rise from the export realized by these companies. In general; it is noticed that most of the exporting companies in Antalya constitute of Small and Medium Size Enterprises and that they are generally complaining about the mass of official procedures and about the processes realized very slow.