Geçmişten günümüze Türk din mûsikisinde icra edilen salâ ve salavâtların tür - biçim açısından incelenmesi
Genre and form analysis of the salâ and salavât's performed in Turkish religions music from past to present
- Tez No: 395861
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada, Hz. Peygamber (s.a.v.)'i selamlama anlamında bir tabir olan Salâ ve Salavât türleri ele alınmıştır. Bu türlerin, Hz. Peygamber (s.a.v.) için okunan ve Allah'ın bağışlaması ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara karşılık geldiği görülmektedir. Salâ ve Salavât, Türk Din Mûsikîsi içinde Cami Mûsikîsi'nin serbest ve farklı usûllerde okunan türleri arasında yer almaktadır. Çalışmada, öncelikle bu türlerin kelime anlamları ele alınmıştır. Daha sonra, Salâ ve Salavât türünün İslam kültüründeki önemine değinilmiş ve bu türler sınıflandırılarak açıklanmıştır. Salâ ve Salavâtlar içinde ulaşılabilinen elli beş adet örnekten on beş adeti tür ve biçim açısından incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Salâ ve Salavâtların Türk Din Mûsikîsi içindeki yeri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the genre of Salâ and Salavât used as expressions of salutation for the Prophet Mohammed (s.a.v.) are handled. It is seen that these genres are prayers performed to wish God's forgiveness and blessing for the Prophet Mohammed (s.a.v.). Salâ and Salavât are amongst the Mosque Music genres performed in free-rhythm or in different usûls. The meaning of these genres were firstly handled in the work. Then, the significance of Salâ and Salavât genres in the Islam culture was evaluated and these genres were explained through classification. The 15 of the Salâ and Salavâts amongst the 55 that could be reached were analysed in terms of genre and form. As a consequence of this analysis, the place of the Salâ and Salavâts in Turkish Religious Music was identified.