Tüketim çılgınlığı: Mağaza indirimlerinin tüketim çılgınlığına etkisi; Isparta Iyaş Geleneksel İndirim Festivali örneği
Consumption frenzy: Effect of shopping center discounts on consumption frenzy; a case study on Isparta Iyas Traditional Discount Fest
- Tez No: 321845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tüketim, yaşamak için tüketim yapmak bağlamında süreklilik arz eden bir süreçtir. Doğası gereği tüketim, insanın insanla ve çevreyle etkileşiminin bir göstergesidir.İnsanlar, dünyaya geldikleri andan itibaren sürekli bir şeyler tüketmektedir. İnsanların tüketim eğilimleri kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlar açısından oldukça önem taşımaktadır. İşletmeler insanların ihtiyaçlarını anlamak ve müşteri odaklı olarak onlara yüksek düzeyde tatmin sağlayacak mal ve hizmetleri sunmak durumundadır. İnsanların tüketim eğilimlerinin ortaya konulması oldukça güç olmasına rağmen, bu eğilimleri saptamak rakiplere üstünlük sağlamak açısından oldukça önemlidir. Davranışlar, hem tüketicinin bireysel ihtiyaçlarının ve güdülerinin, öğrenme sürecinin, kişiliğinin, algılamalarının, tutum ve inançlarının etkisiyle; hem de, kişinin, üyesi olarak bulunduğu toplumda, kültür, sosyal sınıf, referans grubu ve aile gibi sosyokültürel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır.Geçmişte tüketim, sadece ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşmiş fakat günümüzde bu tüketim şekli değişikliğe uğramıştır. Günümüzde tüketiciler ihtiyaçlarının yanı sıra fiyat, kalite gibi standartlarla beraber alışverişin kendilerine verdiği haz, eğlence ve mutluluk gibi etmenlerin etkisinde kalarak satın alım gerçekleştirmektedir. Buna bağlı olarak tüketim akıl almaz boyutlara ulaşmakta ve insanlar ?tüketim çılgını? haline dönüşmektedir.Çalışmamız, tüketicilerin satın alma davranışlarının yeniden incelenmesini, geçmiş ve günümüz tüketim alışkanlıklarının karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Günümüz tüketim anlayışı faydacı yaklaşımın yanı sıra hazcı yaklaşımın da etkisi altında kalmaktadır. Tüketim, belli dönemlerde, ihtiyaçları karşılamaktan çok, zevk için alışveriş veya ?tüketim çılgınlığı? boyutlarına ulaşmaktadır. Tüketimin yoğun olduğu dönemler içerisinde yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, bayramlar, doğum günleri ve mağazaların kuruluş yıldönümleri söylenebilmektedir. Çalışmamızda Isparta ilinde 14 yıldır faaliyet göstermekte olan Iyaş A.Ş'nin kuruluş yıldönümü etkinliklerindeki tüketimin boyutlarını ortaya çıkarmak ve ?tüketim çılgınlığı? kavramını tanımlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption is a continuum process in the context of living. It is an indicator of an interaction between human and its environment.People have always consumed something since they were born. This tendency of human being is very significant for both profit and non-profit organizations. Firms have to supply high-level satisfactory products with an approach based on consumer by understanding the needs of people. Even though it is very hard to present consumer preferences, identifying this tendency is very important for the firms. Behaviors are coming up either effect of personal needs, incentives, perceptions, attitudes, beliefs of consumer or effects of socio-cultural factors that consumer is already in it such as culture, social class, reference group and family.Consumption in the past was realized as in context of need but this consumption style has experienced an alteration today. Consumers buy something with the affect of quality, price, indulgence, enjoyment and happiness caused by shopping activity as well as their requirements. Because of this, consumption is becoming incomprehensible extent and people are becoming consumption nutter.Our study aims at re-analyzing buying behavior as well as comparing past and current customs of consumption. Contemporary consumption is not only under the effect of utilitarian approach but also hedonist approach. Consuming activity can at times reach to ?consumption frenzy? instead of meeting one?s need. There are several periods such as St. Valentine?s Day, Mother?s Day, Christmas, religious holidays and birthdays. In this paper, it is targeted at revealing extent of consumption in the anniversary of IYAS AS, which has been making business for 14 years in Isparta, and it is also intended for reframing consumption frenzy term.