Yatırım fonları getirilerinin makro ve mikro belirleyicileri: Türkiye uygulaması
The macro and micro determinants of returns of the mutual funds: The case of Turkey
  1. Tez No: 321854
  2. Yazar: GÖNÜL YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Türkiye'de yatırım fonları, 2000 yılına kadar yeni bir sektör olmalarından ve yatırımcıların tasarruflarını genellikle döviz, altın ya da mevduatta değerlendirmelerinden dolayı piyasada belli bir ağırlığa sahip olamamışlardır. Ancak son yıllarda enflasyon ile faizlerin düşmesi ve menkul kıymetlerin sahip olduğu getiri potansiyelinin azalması fonlara karşı düşük olan ilgiyi arttırmıştır.Günümüzde, yatırımcılara sağladıkları kar oranları gittikçe artan ve cazip hale gelen yatırım fonlarının getirilerini belirleyen faktörlerin tespiti önem kazanmaya başlamıştır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de yatırım fonları getirilerini etkileyen faktörlerin analiz edilmesini amaçlamıştır. Bu amaçla Türkiye'de yatırım fon sektörünü en iyi şekilde temsil edebileceğini düşündüğümüz A tipi fonlardan hisse, değişken, endeks ve karma fonlar ile B tipi fonlardan değişken, likit ve tahvil-bono fonları araştırma kapsamına alınmıştır. İlgili fonların getirilerine etki edebilecek makro ve mikro belirleyicilerin 2000-2010 dönemine ait aylık verileri kullanılmış ve Genişletilmiş Dickey-Fuller Birim Kök Testi (ADF), Johansen Eşbütünleşme Testi, Granger Nedensellik Testi ve Vektör Hata Düzeltme (VEC) modelleri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Analiz sonuçları, A tipi endeks fonlarının en kısa süre içerisinde uzun dönemli denge değerine (uzun dönem denge değeri, ilgili değişkenin arz ve talep şartlarına göre alacağı ortalama değerdir) yaklaşacağını ve yatırımcılar için bu fonlara yatırım yapmanın daha uygun olacağını göstermiştir. Yatırımcılar için yatırım yapma kararı en zor olan fon türü ise A tipi değişken ve karma fonu olarak belirlenmiştir. Son olarak, B tipi yatırım fonlarına yatırım yapacak olan yatırımcıların ise likit ile tahvil-bono fonlarına yönelmelerinin daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mutual funds couldn?t have a certain weight in the financial market until 2000 in Turkey due to the fact that they were a new sector and the investors usually assessed their savings as foreign Exchange, gold or bank deposits. However, in recent years, by reason of decreasing the inflation and interest rates and reducing the return potential of the securities, low interest aganist the funds has increased.At the present day, the mutual funds that growing importance of the profit provided to the investors and the determinants of their earnings begin to come more on agenda. So, it was aimed to analyse the factors which affect the return of mutual funds in this study. For this purpose, stock funds, variable funds, index funds and mixed funds belong to the A-type funds and variable funds, liquid funds and bond funds belong to the B-type funds which may represent best the mutual fund sector in Turkey was taken into account. The monthly datas of macro and micro determinants in the period of 2000-2010 that could affect the return of related funds was used and an econometric analysis was made by taking into account of Augmented Dickey-Fuller Unit Root Test (ADF), Johansen Co-integration Test, Granger Causality Test and Vector Error Correction Model. The results of the analysis were showed that A-type index funds would converge to the long-run equilibrium value in the shortest period (long-term equilibrium value is the average value of the related variable which is determined by its supply and demand conditions) and it was more appropriate for the investors to invest in these funds. It was determined that the fund type which investment decision is hardest for the investors were A-type variable and mixed funds. Finally, it was concluded that it was more appropriate to invest in liquid and bond funds for the investors who would invest in B-type mutual funds.