İlköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji dersi kuvvet ve hareket ünitesinde bilgisayar destekli ve laboratuar temelli öğretimin öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of computer assisted instruction and laboratory based instruction on seventh grade students? achievement in force and movement unit and their attitude toward science
  1. Tez No: 321872
  2. Yazar: AHMET TÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin Kuvvet ve Hareket ünitesinde bilgisayar destekli öğretim ve laboratuar temelli öğretim yöntemlerinin öğrencilerin başarıları ve tutumlarına etkisini incelemektir. Biri kontrol diğeri deney grubu olmak üzere iki yedinci sınıf şubesi Niğde ilindeki iki ilköğretim okulundan seçilmiştir.Deney grubuna kuvvet ve hareket ünitesi bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle anlatılırken, kontrol grubuna ise laboratuar temelli öğretim yöntemiyle ders anlatılmıştır. Akademik başarı testi ve fen ve teknoloji tutum ölçeği deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır.Verilerin analizi; aritmetik ortalama, bağımlı gruplar t testi ve bağımsız gruplar t-testi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar bilgisayar destekli öğretim yapılan deney grubundaki öğrencilerin başarı ve tutumlarının laboratuar temelli öğretim yapılan kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı bir farklılık göstermiştir..Eldeki sonuçlar ışığında,fen ve teknoloji dersinin öğretimine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of computer assisted instruction and laboratory based instruction on seventh grade students? achievement in force and motion and their attitude toward science. Control and experimental groups were chosen from two primary schools in the city of Niğde, Turkey.Force and motion unit was taught in experimental group through Computer Assisted Instruction, while laboratory based instruction was employed in control group. Achievement test and science and technology attitude scale were administered as pretest and posttest in experimental and control groups.Data analysis was conducted using average, dependent and independent t test. The results obtained indicated that students? achievement and attitude in experimental group were significant than the control group students. In light of obtained results, educational implications are made for teaching science and technology course.