İlköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji dersi kuvvet ve hareket ünitesinin öğretiminde işbirlikli öğrenme yönteminin öğrenci başarısına, tutuma ve bilgi kalıcılığına etkisi
In primary school 7 grade science and technology education course force and motion unit?s teaching, cooperative learning method?s effect on student?s achievement, their attitudes and information persistence
- Tez No: 278375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 7.sınıf fen ve teknoloji dersi kuvvet ve hareket ünitesinin öğretiminde işbirlikli öğrenme yönteminin, geleneksel öğrenme yöntemine göre öğrencilerin başarılarına ve fen ve teknoloji dersine karşı tutumlarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada işbirlikli öğrenme yöntemi jigsaw tekniği kullanılmıştır.Yapılan bu çalışma Düzce ili, Merkez ilçesi, 100. Yıl İlköğretim Okulunda 2008?2009 eğitim-öğretim yılı I. döneminde öğrenim gören 56 ilköğretim 7. sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırma için deney grubu olarak 26 öğrenciden oluşan 7-C, kontrol grubu olarak 30 öğrenciden oluşan 7-B sınıfları seçilmiştir. Ders sunumları deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemine göre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemlerine göre yapılmıştır.Araştırmada her iki gruba da öğrencilerin ön bilgi testi, bilimsel başarı testi, fen ve teknoloji tutum ölçeği ayrıca deney grubu öğrencilerine de JGÖ (Jigsaw Görüş Ölçeği) uygulanmıştır. Öğrencilerin çalışma öncesi denklik seviyeleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığının belirlenmesi için 2007- 2008 eğitim- öğretim yılı yılsonu karne notları da kullanılmıştır. Karne notları ve ön bilgi testi sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin fen ve teknoloji başarıları ve öğrenme düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir.Araştırmanın sonunda hem deney grubuna hem de kontrol grubuna son test olarak bilimsel başarı testi ve fen ve teknoloji tutum ölçeği uygulanmıştır. İşbirlikli öğrenme yönteminin kalıcılığa etkisini değerlendirmek amacı ile her iki gruba da 11 hafta sonra bilimsel başarı testi tekrar uygulanmıştır ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ön test ve son test sorularının değerlendirmesinde bağımsız gruplar t testi kullanılmış ve Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS 11.5 for Windows) programından faydalanılmıştır.Elde edilen analiz sonuçlarına göre öğrencilerin fen ve teknoloji dersine olan tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Başarı testinden elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki öğrenci başarısı ile geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubundaki öğrenci başarısı arasında da deney grubu lehine anlamlı bir fark belirlenmiştir.İşbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemi uygulanan kontrol grubu kalıcılık testi sonuçlarına göre karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.Ayrıca, araştırma sonunda uygulanan Jigsaw Görüş Ölçeğinden (JGÖ) elde edilen sonuçlara göre; jigsaw tekniğinin geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarılarını daha çok etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, teaching through Cooperative Learning Methodology and Traditional Teaching Methodology and their effects on the 7th class elementary education students? academic performance in Science Courses, understanding the topic ?Force and Motion ?and their attitudes were searched. Cooperative Learning Method?s Jigsaw Technique was used in this research.This research was studied in Düzce Province, Central district,100. Yıl Primary school with 56 students in 7th class in 1st semester of 2008?2009 education-teaching year. For this study as the experiment group 7-C class including 26 students and as a control group 7-B class including 30 students were chosen. In experiment group topic presentations were made according to cooperative learning methodology. traditional teaching methodology was used for the control group.In this research, background information test, scientific success test, attitudes scale of science and technology were carried out in both of these groups for the purpose of checking pre knowledge of the students. In order to determine whether there has been a meaningful difference their level of equivalence, 2007?2008 education teaching year of the end of the term science and technology notes(scores) and background information test were used. According to the background information test and science and technology notes(scores), it was obtained there hadn?t been a meaningful difference between the students? success and learning levels in experiment group and control group.At end of the research scientific success test and science and technology attitudes scale were carried out both in experiment group and in control group as the last test. With the intention to evaluating the effect of the stability of cooperative learning methodology, 11 weeks later scientific success test was again carried out to both of the groups as permanence test and the data obtained were evaluated. In evaluating the questions of the pre test and last test one sample t test was used and Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 11.5 for Windows) was made use of.According to the analysis results, it was found that there had been no meaningful differences between experiment and control groups.As a result of evaluating the data obtained from scientific success test, a meaningful difference was determined in favor of the experiment group between the student?s success in experiment group used cooperative learning methodology and student?s success in control group used traditional teaching methods.In comparison to the results of the stability test carried out both in experiment group and in control group ,there was a meaningful difference in favor of the experiment group.According to the results of the research carried out Jigsaw Opinion Scale (JOS), it was found that Jigsaw tecniquie influenced the academic success more than the traditional teaching method.