Geriatrik hastalarda desfluran ve sevofluran anestezisinin erken postoperatif kognitif fonksiyonlara etkisi
Geriatric patients desflurane and sevoflurane anesthesia early postoperative effect of cognitive functions
- Tez No: 321876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBARS TAVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve ReanimasyonAnabilim Dalında genel anestezi altında elektif cerrahi girişim geçirecek geriatrikolgularda desfluran ve sevofluran anestezilerinin erken postoperatif kognitif fonksiyonlarüzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamız, kognitif fonksiyonları etkileyecek herhangi bir ilaç veya alkolkullanmayan, nörolojik veya psikiyatrik bir hastalığı olmayan, en az okur-yazar eğitimigörmüş, ASA I-III grubunda, 65 yaş ve üzeri 40 olgu üzerinde gerçekleştirildi.Operasyondan bir gün önce BOMC, SMMT yapılarak, hastaların normal kognitiffonksiyon düzeyleri tespit edildi. Hastalara kognitif fonksiyonların etkilenmemesi içinpremedikasyon verilmedi. EKG, periferik oksijen satürasyonu, sistolik, diastolik veortalama kan basıncı monitörizasyonları kaydedildi. Anestezi indüksiyonu amacı ile bütünhastalara remifentanil, propofol ve atrakuryum verildi. Desfluran grubunda anesteziidamesi desfluran ve remifentanil infüzyonu ile, sevofluran grubunda anestezi idamesisevofluran ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Ekstübasyon zamanı, spontan göz açmazamanı, Aldrete Derlenme Skorları kaydedildi. Aldrete Derlenme Skoru ekstübasyonsonrası 2. ve 5. dakikalarda uygulandı, skor ? 9 olduğunda, hastalar postoperatif bakımodasına alındı. Anestezi derlenmesinden 60, 180 dakika sonra BOMC ve SMMT testi ilekognitif fonksiyonlar değerlendirildi.Gruplar Kruskal-Wallis testi, varyans analizi, Wilcoxon Signed Ranks testi ve Ki-Karetesti ile karşılaştırıldı. p< 0,05 anlamlı kabul edildi.Her iki grubun demografik özellikleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi.Her iki grupta da benzer şekilde OAB anestezi indüksiyonundan sonra düşüş gösterdi.Ancak çalışmaya alınan hasta gruplarında hemodinamik açıdan benzer özellikler ve stabilbir seyir (bazal değerlere göre ± %20'yi aşmayan) tespit edildi (p>0,05). Her iki grubuntotal remifentanil dozu istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Ekstübasyon ve göz açmasüresi desfluran ve sevofluran grupları arasında istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Heriki grubun operasyon sonrası Aldrete Derlenme Skorları benzerdi (p>0,05). Benzer şekildeBOMC ve SMMT testleri açısından farklılık yoktu (p>0,05).Sonuç olarak; geriatrik hastalarda desfluran ve sevofluran anestezisinin erkenpostoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerinin farklı olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Our aim was to compare the effects of desflurane, sevoflurane on cognitive functions ofpatients that were planned for elective surgery under general anestesia in NecmettinErbakan University Medical Faculty Anestesiology and Reanimation Department.Our study was performed on, 40 ASA I-III group patients, over 65 years old. Who didnot use any drug or alcohol that would affect cognitive functions, had no neurological orpschiatric diagnosis, had at least read and write. One day before operation psychomotorand cognitive function was assessed using the BOMC and SMMT. Premedication wasomitted not to affect cognitive functions. Electrocardiogram, systolic, diastolic, and meanarterial pressures and oxygen saturation were recorded. All patients received remifentanil,propofol and atracurium for induction of general anesthesia. In group desflurane,anesthesia was maintained using desflurane and continuous infusion of remifentanyl; ingroup sevoflurane, anesthesia was maintained using sevoflurane with continuous infusionof remifentanil. Extubation and spontaneous eye opening time, Aldrete recovery scoreswere recorded. Aldrete recovery score was applied at the 2 and 5 minutes after extübation,and those patients who had score 9 and over were admidded to postanesthesia care unit.BOMC and SMMT were repeated in the postanesthesia care unit at 60, and 180 minutelater, after anaesthesia.The statistical analyses were performed using Kruskall-Wallis test, analysis of variance,Wilcoxon test (t-test or matched pairs signed ranks test) and chi-squared test. p values 0,05). Intaoperative use of remifentanil was similar in two groups(p>0,05). The time of tracheal extubation and eye opening were similar in the desfluraneand sevoflurane groups (p>0,05). The Aldrete scores were similar in all groups (p>0,05).Similarly, no differences were found in the BOMC and MMST scores (p>0,05).The result of this study indicate that there is no difference between effects of desfluraneand sevoflurane anesthesia on postoperatif cognitive functions in the elderly.