İki saatten kısa süreli desfluran veya sevofluran anestezisi sonrası yaşlı hastalarda derlenme ve kognitif fonksiyonların karşılaştırılması
Less than two hours desflating orin old patients after sevofluran anesthesiacollection and cognitive functionscomparison
- Tez No: 661445
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN ALP ALPTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biz çalıĢmamızda, elektif cerrahi giriĢim planlanan genel anestezi verilecek yaĢlı hastalarda, sevofluran veya desfluran anestezisi sonrasında postoperatif derlenme ve kognitif fonksiyonları üzerine etkilerini araĢtırmayı amaçladık. ÇalıĢma, hastanemiz etik kurul onayı ve hastalardan gönüllü olur imzaları alındıktan sonra yapıldı. Elektif cerrahi yağılması planlanan 65 yaĢ üzeri ASA I-III grubundan 40 hasta çalıĢmaya dahil edildi. Hastalar Grup S ( sevofluran grubu) ( n=20), Grup D ( desfluran grubu) ( n=20) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Preoperatif, indüksiyondan sonra ve ameliyat baĢlayana kadar iki dakikada bir, ameliyat baĢından sonuna kadar 10 dakikada bir SAB, DAB, OAB, KAH, SPO2, EtCO2 kaydedildi. Ekstübasyon esnasındaki ve beĢer dakika aralarla ilk 15 dakika hemodinamik veriler kaydedildi. Ekstübasyondan sonra beĢer dakika aralarla RSS (Ramsey Sedasyon Skalası) ve ADS ( Aldrete Derlenme Skoru) değerlendirildi. Ekstübasyondan bir saat ve altı saat sonra MMT (Mini Mental Test) uygulandı. Bu çalıĢmada istatistiksel analizler Windows XP üzerinde SPSS 15,0 Paket Programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı özellikler kiĢi sayısı, yüzde, ortalama, standart sapma olarak verildi. Gruplar normal dağılıma uygun olduğundan parametrik testler kullanıldı. Kategorik veriler Ki kare testi ile analiz yapılırken ölçümle elde edilen veriler T testi ile değerlendirildi. Ġstatistiksel anlamlı değeri p= 0,05 olarak kabul edildi. ÇalıĢmamızda KAH açısından gruplar arasında 60. dakikasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. SAB, DAB ve OAB ortalamaları operasyonun 5. dakikasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0,044 p=0,001 p=0,002) Gruplar arasında Ramsey Sedasyon Skalası, Aldrete Derlenme Skoru ve Mini Mental Test açısından anlamlı bir istatistiksel farka rastlanmadı. 9 Sonuç olarak geriatrik hastalarda desfluran ve sevofluranın hemodinami, derlenme ve kognitif fonksiyonların geri dönüĢü açısından benzer etkiye sahip olmaları nedeniyle güvenle kullanılabilecekleri kanısına varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
We performed this study to investigate hemodynamic and neurocognitive recovery profiles of older patients undergoing general anesthesia with sevoflurane and desflurane. After obtaining approval of the ethics committee at our hospital and informed consent, 40 ASA I-III patients aged >65 years scheduled to undergo elective surgery were included in the study. Patients were randomized into 2 groups as Group S (sevoflurane group) (n=20) and Group D (desflurane group) (n=20). Systolic, diastolic and mean arterial pressures (SBP, DBP, MAP), heart rate (HR), peripheric O2 saturation (SpO2) and end-tidal CO2 concentration (EtCO2) were recorded every 2 minutes during preoperative period, period after induction and period before surgery and every 10 minutes during the surgery. Hemodynamic measurements were taken at the time of extubation and every 5 minutes for first 15 minutes after extubation. After extubation, RSS (Ramsey Sedation Scale) ve ARS ( Aldrete Recovery Score) were evaluated every 5 minutes. MMT (Mini Mental Test) was performed 1 and 6 hours after extubation. Statistical analysis was performed using the statistical software SPSS 15.0 (SPSS Inc, Chicago, IL). Descriptive characteristics were shown as number of patients, percentile, mean and standard deviation. Since groups were normally distributed, all numeric data were analysed with parametric tests. Categorical data were analysed with Chi-square test and the data obtained by measurements were analysed with T test.