Geriatrik hastalarda uygulanan anestezi yönteminin postoperatif deliryum üzerine etkilerinin Nu-DESC ve MMSE skorlama sistemleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of anesthesia method applied in geriatric patients on postoperative delirium using Nu-DESC and MMSE scoring systems
- Tez No: 728733
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Dünyada ortalama yaşam süresi arttıkça cerrahi müdahale gerekecek yaşlı hasta sayısı da orantılı şekilde artmaktadır. Postoperatif dönemde gelişen deliryum, perioperatif komplikasyonların önemli bir kısmını oluşturur ve uzamış hastane yatış süreleri, maliyet ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Çalışmamızda amaç; geriatrik hastalarda uygulanan farklı anestezi yöntemlerinin postoperatif deliryum (POD) üzerine etkilerini ve deliryumun saptanmasında Mini Mental State Examination (MMSE) (Mini Mental Durum Testi) ve Edmonton Kırılganlık Ölçek skalalarının etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi üroloji kliniği tarafından elektif ameliyatı planlanan 65 yaş ve üstü American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III fizik durumda, MMSE >23 olan, her iki cinsten toplam 160 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma 16.10.2019 ve 16.10.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Prospektif yapılan çalışmada bütün hastalara operasyondan 30 dakika önce MMSE ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği uygulandı. Hastalar, spinal anestezi (SA) (n=80) ve genel anestezi (GA) (n=80) uygulananlar olarak iki gruba kapalı zarf yöntemiyle ayrılarak demografik verileri kaydedildi. Genel anestezi indüksiyonu için fentanil, propofol ve kas gevşemesi için roküronyum verildi. Anestezi idamesinde hastalara taze gaz akışı:2lt/dk (%50/%50 O2/Hava)'dan devam edildi ve desfluran yüzdelik volümü MAK: 1 olacak şekilde ayarlandı. Spinal anestezi, 25G spinal iğne ile L3-L4 spinal aralıktan subaraknoidal bölgeye girildikten sonra 12,5 mg heavy marcaine verilerek sağlandı. Her iki grupta ameliyat bitiminde cerrahi süre (3saate kadar-3saatten uzun), intraoperataif komplikasyonlar, kan transfüzyonu gereksinimi ve operasyon sonrası yatış süreleri kaydedildi. Tüm hastalara postoperatif 24 saat sonra tekrar MMSE testi ve postoperatif 1., 2. ve 3. günlerde Nu-DESC testi uygulandı. Bulgular: Yaş ortalaması 70,9±5,9 yıl olan 160 hastanın preoperatif yapılan Edmonton Kırılganlık Ölçek skoruna göre 16'sının kırılgan, 38'nin düşkün, 106'sının kırılgan olmadığı belirlendi. Çalışmamızda POD açısından genel ve spinal anestezi viii uygulanan gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (p=0,755).
Özet (Çeviri)
Aim: As the average life expectancy in the world increases, the number of elderly patients who will require surgical intervention also increases proportionally. Postoperative delirium is an important part of perioperative complications and prolonged hospital stay is one of the most important causes of cost and mortality in these patients. The aim of our study is to compare the effects of different anesthesia methods applied in geriatric patients on postoperative delirium and the effectiveness of the Edmonton Frailty Scale and Mini Mental State Examination scales in the detection of delirium. Materialsand Methods: After obtaining ethics committee approval and patient consent, a total of 160 patients of both sexes, 65 years of age and older, in American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III physical condition and Mini Mental State Examination>23, who were scheduled for elective surgery by the urology clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, were included in the study. The study was carried out between 16.10.2019 and 16.10.2020. In the prospective study, MMSE and Edmonton Frailty Scale were applied to all patients 30 minutes before the operation. Patients were randomized into two groups as spinal anesthesia (n=80) and general anesthesia (n=80) using the closed envelope method, and their demographic data were recorded. Fentanyl and propofol were given for general anesthesia induction and rocuronium for muscle relaxation. During the maintenance of anesthesia, fresh gas flow was continued at 2lt/min (%50\%50 O2\Air) and the desflurane percent volume was adjusted to be MAK: 1. Spinal anesthesia, after entering the subarachnoidal region through the L3-L4 spinal space with a 25G spinal needle, spinal block was performed by administering 12,5 mg of heavy marcaine. In both groups, the duration of surgery (up to 3 hours, longer than 3 hours), intraoperative complications, use of blood transplantation and postoperative hospital stay were recorded at the end of the operation. All patients underwent MMSE test again 24 hours after the operation and Nu-DESC test on the 1st, 2nd and 3rd postoperative days. x Results: According to the preoperative Edmonton Frailty Scale results of 160 patients with a mean age of 70,9±5,9, 16 were frail, 38 were frail, and 106 were not. In our study, it was found that there was no significant difference between the groups in terms of postoperative delirium between GA and RA (p=0,755).