Gabapentinin septum deviasyonu+fess veya rinoplasti operasyonlarında preoperatif anksiyete, trakeal entübasyona hemodinamik yanıt, intraoperatif hemodinami ve postoperatif analjezi ve bulantı kusma üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of gabapentin on anxiety, hemodynamic response, to tracheal intubation, intraoperative hemodynamic, postoperative analgesia and nausea?vomiting in septal deviation+fess or rhinoplasty operations
  1. Tez No: 321883
  2. Yazar: SEZEN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN ÖKESLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş:Çalışmamızda elektif septum deviasyonu+FESS veya rinoplasti operasyonu planlanan60 gönüllü, normotansif 18-65 yaş arası ASA1-2 olan hastaya operasyondan 1 saat önceoral gabapentin veya plasebo tablet vererek gabapentinin operasyon öncesi anksiyete,laringoskopi ve trakeal entübasyona hemodinamik yanıt, intraoperatif hemodinami,intraoperatif opioid tüketimi, operasyon sonu analjezik ve antiemetik ihtiyacınınbelirlenmesi amaçlandı.Materyal Metod:Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. GrupG: 1200 mg gabapentin tb, Grup K: Placebo tb,operasyondan 1 saat önce oral verildi. Grup G ve K'ya ayrıca premedikasyon verilmedi.OAB, SAB, DAB, KAH ve O2 saturasyonu monitorize olan olguların giriş değerlerikaydedildi. Olgular yan etkiler bulantı-kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, uykuya eğilim,Ramsey sedasyon skalası ve anksiyete 5 ölçekli skala açısından değerlendirildi.Entübasyon ve intraopertaif kardiyovasküler parametreler takip edildi. Postoperatif Aldretederlenme skoru, VAS değeri, bulantı kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, uykuya eğilim,solunum depresyonu PACU'da ve 1, 3, 5, 12 ve 24. saatte serviste değerlendirildi. VASdeğeri 4' ün üzerinde olduğunda i.v metamizol sodyum verildi. Bulantı-kusmadametklopramid verilmesi planlandı. Total analjezik ve total antiemetik ihtiyacı kaydedildi.Bulgular:Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlıfark yoktu (p>0,05). Operasyon öncesi 5 ölçekli anksiyete değerleri GRUP G'deistatistiksel olarak ileri derecede anlamlı düşük saptandı (p0.05). Operasyon öncesi Grup K vertigo değerleri Grup G'egöre istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı düşük saptandı (p0,05). SAB GrupK'da ekstübasyon sonu ve operasyon sonu değerlerinde başlangıç dönemine göre farklılıksaptanmazken (p>0.01) diğer dönemlerde SAB anlamlı olarak daha düşük bulundu veönemli derecede fark saptandı (p0.01).Entübasyondan sonra 1., 3., 5.ve 10. dk. DAB değerleri, Grup K ve Grup G gruplar arasıistatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). DAB Grup K ve Grup G'deentübasyon 1.dakika, operasyon sonu ve operasyon sonu 30.dakika değerlerinde operasyonöncesi dönemine göre farklılık saptanmazken (p>0.01) diğer dönemlerde DAB anlamlıolarak daha düşük bulundu ve önemli derecede fark saptandı (p0,05). OAB Grup K'da entübasyon 1.dakika ve operasyonsonu değerlerinde operasyon öncesi dönemine göre farklılık saptanmazken (p>0.01) diğerdönemlerde OAB anlamlı olarak daha düşük bulundu ve önemli derecede fark saptandı(p0.01) diğer dönemlerde OAB anlamlı olarak daha düşük bulundu veönemli derecede fark saptandı (p0,05). Kusma açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlıbir fark yoktu (p>0,05). Operasyon sonu 3.saat Grup K değerleri grup G' ye göreistatistiksel olarak anlamlı olarak düşük bulundu. Gruplar VAS açısındankarşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı(p>0,05). İntraoperatif remifentanil tüketimi, postoperatif metamizol sodyum vemetoklopramid tüketimi açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkbulunmadı (p>0,05). Operasyon sonu 1.saatte K grubunda 3(%10), G grubunda 1(%3.3)baş ağrısı görüldü (p>0,05); istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
We aimed in this study to determine the efficacy of gabapentin on state of anxiety atpreoperation, hemodynamic response to laryngoscopy and endotracheal entubation,intraoperatif hemodynami, intraoperatif consumption ratio of opioids, to determine theneed of antiemetics and analgezics after operation, by given oral gabapentin or plasebo 1hour before the operation to 60 voluntery normotensif, between 18-65 ages with ASAI-IIpatients; who had been planned to undergone septal deviation, functional endoscopic sinussurgery or rhinoplasty operation.Materials and MethodsPatients divided into 2 groups randomly.Group G: 1200 mg gabapentin tb and Group K:Plasebo tb had been given 1 hour before the operation orally. Premedication had not beengiven to both 2 groups.Mean arterial blood pressure, systolic arterial pressure, diastolicarterial pressure, heart ratio and oxygen saturation values of patients moniterized and thisvalues recorded as his or her initial values. Patients considered with adverse effects, nauseaand vomit, headache, dizziness, sleepiness, by Ramsey sedation scala and anxiety with 5measuring rods. Patients considered with Aldrate sedation scala, value of visual analogscala(VAS), nausea and vomiting, headache, dizziness, sleepiness, depression of breath atpost anaesthesia care unit postoperatifly. Patients who had been sent to bed at serviceconsidered with Ramsey sedation scala, value of visual analog scala, nausea and vomiting,headache, dizziness at 1.,3.,5.,12 and 24 hours after operation.When the value of VASmeasured over 4, metamizol had been given by intravenously.Nausea and vomiting,headache, dizziness, Ramsey sedation scala, dosages of which needed total analgesics andtotal anthiemetics were recorded.Results and Conclusians:There was no significant difference between two gruops by demografically and clinicalspecialites (p>0.05). At group G the value of anxiety with 5 measurement rods found verysignificantly increased (p0.05). The dizziness value of Group K before the operation was found significantly lessthan Gruop G (p0.05). At group K systolic arterial pressure value was not foundsignificantly different between end of extubation and after operation with preoperatifvalues (p>0.01) but for the other terms systolic arterial pressure values found significantlyincreased and found significantly different statistically (p0.01) but for the other terms systolic arterial pressure was found significantly less andthere was found significantly difference statistically (p0.05). At group K and group G for diastolicarterial pressure at entubation, 1 minute, 30 minutes after the operation values there wasnot found significantly difference between preoperatif values (p>0.01) fort he other termsdiastolic arterial pressure values found significantly less and there was determinedsignificantly diffrent statistically (p0.05). At Group K for the mean arterial pressure there was notfound significant difference between values of mean arterial pressure at preoperatifduration and values at 1 minute after entubation and end of operation (p>0.01) but for otherterms mean arterial pressure was found significantly less and signficantly differentstatistically (p0.01) but for otherterms mean arterial pressure values was found significantly less and different statistically(p0.05).The values of group K at 3 hours after the operation foundsignificantly less than group G .When two groups compared with visual analog scale therewas not found significantly difference statistically (p>0.05). For the intraoperatif need ofremifentanyl and need of postoperatif metamizole Na+ and metoklopramid there was nosignificantly difference between the groups (p>0.05). At 1 hour after the end of operationat group K 3 (%10) and at group G 1 (3,3%) headache determined and tere was nosignificantly difference statistically (p>0.05).