Bazı ilaç etken maddelerinin çeşitli metallerle oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitlerinin belirlenmesi
Determining the stability constants of complexes formed by drugs and metal ions
  1. Tez No: 158311
  2. Yazar: ELİF SEYİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR YARS ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, ligand olarak seçilen Gabapentin ve Efedrin ilaç elken maddelerinin protonlanma sabitleri ve Cu(II), Ni(II) ve Cd(II) metal iyonlanyla oluşturduklan (1:1) ikili kompleks sistemlerinin kararlılık sabitleri belirlenmiştir. Deneyler, 20,0°C'a ayarlanan sabit sıcaklıkta ve iyonik kuvveti değişmez tutmak için 0,10 mol L'1 NaC104 lı ortamda, Irving-Rossotti tarafindan önerilen Potansiyometrik pH Htrasyonu yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak her iki ligandın da Cu(II) metal iyonu ile daha güçlü kompleksler oluşturduğu ve kararlılık sabitlerinin deneysel yanılgı sınırlan içerisinde Irving- Williams sırasına uyduğu bulunmuştur (2).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINING THE STABILITY CONSTANTS OF COMPLEXES FORMED BY DRUGS AND METAL IONS In this study, the protonation constants of Gabapentin and Ephedrine drugs were determined by potentiometric pH-titration. The experiments were made at 20,0°C temperature and 0,10 mol L"1 NaClÛ4 ionic strength. In addition, the stability constants of the binary complexes of these ligands with Cu(II), Ni(II), and Cd(II) metal ions were calculated. It is found that both of the ligands make strong complexes with Cu(ü) than other metal ions and the stability constants of the complexes are in agreement with Irving- Williams order (2) within experimental errors.