Farklı branşlarda spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin Çoklu Zeka Kuramına göre karşılaştırılması
The comparison of student athletes in different sports and sedantary students according to Multiple Intelligent Theory
- Tez No: 321902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY MÜLAZIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı kulüplerde farklı branşlarda aktif olarak spor yapan 11-18 yaş grubu ve sedanterlerin çoklu zekâ kuramları arasındaki farkı ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklem grubunu; Trabzon' da çeşitli spor kulüplerinde aktif spor yapan; Güreş, Boks, Teak-wondo, Masa tenisi ve Futbolcular ile sedanter gruptan 25'er kişi olmak üzere toplam 150 erkek denekten oluşmaktadır. Ayrıca araştırmanın amacı ile ilgili mevcut bilgiler literatür taraması ile sistematik bir şekilde verilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak Saban (2002) tarafından geliştirilen ?Eğitimciler için Çoklu Zekâ alanları Envanteri? kullanılmıştır. Envanter 80 sorudan oluşmaktadır. Sekiz zekâ kuramı ve her zekâ kuramından 10 soru mevcuttur. Ayrıca demografik özelliklere yönelik 16 soruluk bir anket formu kullanılarak çoklu zekâ kuramları ile ilişkilendirilmiştir.Verilerin çözümümde ve yorumlanmasında yüzde ve frekans dağılımları alınmış, Tek yönlü varyans analizi (One way Anova) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to identify the difference between the multiple intellegence of people between of the age 11-18 who do sport actively in various clubs and various branches and those who sedentary .The sample of this study is composed 25 people from the wrestling, taek-wondo, table tennis, football and those who have sedantary life style in trabzon . Moreover ,the existed informational bout the purpose of the research are given in systematic way by literal scanning.As adata collectiontoll Multiple Intelligences Inventory for Educators"developed by Saban(2002) is used. Inventory consists of 80 questions. There are 10 questions in each of these 8 intellegence theories. In addition, by using polling form which contains 16 questıons related to demographic features multiple intellengence theory are associated.The ststistical analysis are presented in precentage and fregvency tables. One way Anova test are also used. In order to identify the difference between the groups Tukey test are used and in statistic comprehension P < 0.05 level are gained.