Beethoven senfonilerinden seçilmiş önemli korno sololarının incelenmesi ve icra kalitesini arttırmaya yönelik çalışma teknikleri
Analysis of important horn solos in Beethoven symphonies and practice methods to achieve a better performance
  1. Tez No: 321903
  2. Yazar: BURAK HOŞSES
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTUĞ ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin araştırma konusu Beethoven senfonilerinden seçilmiş önemli korno sololarının incelenmesi ve icra kalitesini arttırmaya yönelik çalışma tekniklerinin incelenmesidir.Birinci bölümde kornonun tanımı, kornonun orkestradaki yeri, Beethoven'ın hayatı ve orkestra anlayışı incelenmiş, ikinci bölümde Beethoven'ın senfonilerinin genel hatlarıyla incelenmisi, üçüncü bölümde Beethoven'a ilham vermiş dönemin korno icracılarına genel bir bakış yapılmış ve son alarak dördüncü bölümde ise örneklerle ayrıntılı olarak Beethoven'ın senfonilerindeki önemli korno soloların incelenmesi ve bu pasajlar için çalım teknikleri inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis on certain important horn solos chosen from the symphonies of Beethoven and some useful practice methods in order to achieve a better performance quality.The first chapter is an introduction on the horn, and its role within the orchestra, focusing on Beethoven's life and his concept of the orchestra. The second chapter is a general analysis of the symphonies of Beethoven. The third chapter gives information on important horn players of the era who had inspired Beethoven, while the fourth chapter gives a detailed analysis of important horn solos in Beethoven's symphonies, as well as suggestions on playing techniques for the so called passages