Farklı dansları yapan bireylerin çeşitli değişkenlere göre özgüven ve öz-yeterliklerinin karşılaştırılması
Comparing the individuals who performin different ways and examine them by comparing their self confidence and their self-sufficencies according to various variables
  1. Tez No: 321917
  2. Yazar: AHMET ACUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT SUİÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Spor, Ballet and Dance, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Farklı dansları yapan bireylerin çeşitli değişkenlere göre özgüven ve öz-yeterliklerinin karşılaştırılıp incelenmiş, araştırma yapılan dans çeşitleri ile demografik bilgilerinden elde edilen bağımsız değişkenlere göre aralarındaki ilişkinin farklılaşıp farklılaşmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmada, Türkiye'nin çeşitli illerinden farklı dansları yapan 401 bireyle çalışma yürütülmüştür.Sonuç olarak özgüven ve öz-yeterlik özellikleri bazı değişkenlere göre farklılık göstermiş bazı değişkenlere göre ise farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to compare the importance of self-confidence and self-sufficiency among people who is intersted in dancing in Turkey.This study also questions and answers the importance of demographical informations of these people.At the end of the research, some learning capacity were seen between people who love dancing,according to their age and the number of dance they know.So the instructors must take these variables into concideration.