Müzik öğretmenliği programı öğrencileri ile Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin piyano çalgısına yönelik tutumlarının karşılaştırılması
The comparison of attitudes between the students of piano instrument of the music education programme and students of State Conservatory Music Department
- Tez No: 321923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Müzik Öğretmenliği Programı Öğrencileri İle Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü Öğrencilerinin Piyano Çalgısına Yönelik Tutumlarının Karşılaştırılması.Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de bulunan Müzik Öğretmenliği Programı ile Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin piyanoya karşı olan tutumlarını belirlemek ve karşılaştırmaktır.Araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan `Piyano Tutum Ölçeği' piyano eğitimi görmekte olan müzik öğrencilerine uygulanarak genel anlamda öğrencilerin piyanoya yönelik tutumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri müzik öğrencileri ile Devlet Konservatuarı müzik öğrencileri ayrı ayrı değerlendirilmiş ve sonuçların karşılaştırması yapılarak farklılıkların neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda hazırlanan tutum ölçeği, uzman görüşünde nihai sonuca ulaşan 46 maddelik şekli ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı'nda eğitim görmekte olan 156 öğrenci ile ön uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamada maddelerin faktör yükleri, madde yükleri ve güvenirliğine bakılarak ölçek geçerlik güvenirlik testinden geçirilmiştir. Güvenirlik sonrasında ortaya çıkan 39 maddelik ölçeğin son hali örneklem gurubuna uygulanmıştır. Tutum ölçeğini oluşturan maddeler ilgi, yargı ve kararlılık adı altında üç faktöre ayrılarak hazırlanmış ve incelenmiştir.Türkiye de bulunan Devlet Konservatuarlarında ve Eğitim Fakültelerinin müzik bölümlerinde uygulanmak için hazırlanan tutum ölçekleri, piyano dersi alan öğrenci sayısına göre belirlenen 18 Devlet Konservatuarına ve random biçimde tespit edilen 14 Eğitim Fakültesine gönderilmiştir. Bu ölçeklerin bir kısmı geri gelmemiştir. Toplam 14 Devlet Konservatuarı ve 9 Eğitim Fakültesinden gelen 954 adet ölçek, çalışmanın verilerini oluşturmaktadır.Elde edilen verilere dayanılarak, ölçekte bulunan 39 maddenin tüm analiz sonuçları yorumlanmış ve değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Programı ile Devlet Konservatuarları Müzik Bölümleri öğrencilerinin tutumları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda; Eğitim Fakülteleri müzik öğrencilerinin Devlet Konservatuarı müzik öğrencilerine göre ilgi, yargı ve kararlılık ?tutum? düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Comparison of Attitudes Between the Students of Piano Instrument of the Music Education Programme and Students of State Conservatory Music Department.The aim of this study is to determine and compare the attitudes of students of Music Teaching Programme Education Department and students of State Conservatory Music Department in Turkey towards the piano.In order to determine the general attitudes of students towards piano, a `Piano Attitude Scale?, which was developed by the researcher, was applied to students who undertake piano courses. In the study, music department students of education faculties and state conservatory were separately evaluated and the results were compared so as to identify the differences. By using 46-item attitude scale finalized through the expert opinions and the scale was piloted with the 156 students who were attending to Karadeniz Technical University, Fine Arts Department, Music Teaching Programme. During this application the scale was tested in terms of reliability and validity by using item factor loads, item loads and reliability. After the reliability analysis, the final form of the survey with 39 items was applied to the actual sample. The items of the attitude scale was divided and examined under three factors; interest, estimation and stability.The prepared attitude scales were sent out to 18 State Conservatories and randomly chosen 14 Education Faculties by concerning the number of students having piano lessons. Some of the distributed scales did not come back. Total 954 scale forms returned back from 14 State Conservatories and 9 Education Faculties were composed of the data of this study.Backed with the obtained data, all the analysis results of the 39 items of the scale were evaluated and interpreted. Based on these evaluations, the attitudes of the students of the State Conservatory Music Department and Education Faculty Music Departments were compared. As a result of the comparisons, it was concluded that music students of Education Faculties? interest, estimation and stability? ?attitude? levels were found to be higher than the music students of State Conservatories.