Müzik eğitiminde öğrenci ve öğretmenlerin çalgı çalışma yöntemleri ile müzik performans kaygılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of instrument study methods and music performance concerns of students and teachers in music education according to various variables
  1. Tez No: 899564
  2. Yazar: DENİZ GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Performans kaygısı, birçok müzisyenin karşı karşıya kaldığı önemli bir problemdir. Müzisyenlerin performansını olumsuz etkileyebilen bu durum, kimi zaman kariyer sonlandırma nedenine dahi dönüşebilmektedir. Ayrıca müzisyenlerin çalgı çalışma yöntemlerinin, sergiledikleri performansa etkisi alan yazında üzerinde uzlaşılan hususlardandır. Dolayısıyla performans kaygısına neden olan unsurların neler olduğunun anlaşılması ve çalgı çalışma yöntemleri ile performans kaygısı arasındaki ilişkisinin belirlenmesinin alan yazına önemli katkıları olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, müzik eğitiminde öğrenci ve öğretmenlerin çalgı çalışma yöntemleri ile müzik performans kaygı düzeylerinin belirlenmesi, yine performans kaygısı ve çalgı çalışma yöntemleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve bahse konu kavramların, yaş, cinsiyet, geçmiş yaşantılar, müziğe yönelim nedenleri vb. gibi çeşitli değişkenler perspektifinden incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli müzik öğretmenleri ile müzik eğitimi alan güzel sanatlar lisesi öğrencileri, ayrıca Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bilimleri Bölümü akademisyen ve öğrencileri, Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuar Bölümü akademisyen ve öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma için ihtiyaç duyulan veriler; eğitmen ve öğrenciler için ayrı ayrı hazırlanan demografik soruların yanı sıra Tokinan (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri”, Palancı ve Doğan (2015) tarafından geliştirilen“Lise ve Üniversite Öğrencileri İçin Müzik Performansı Kaygısı Ölçeği”ve Küçükosmanoğlu vd. (2016) tarafından geliştirilen temelinde geliştirilen“Müzik Eğitiminde Çalgı Çalışma Yöntemleri”ölçekleri ile elde edilmiş, elde edilen verilerin analizi için SPSS programından faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların bireysel çalgı çalışma teknikleri ile performans kaygıları arasında anlamlı ilişkiler saptanmış, bunun yanı sıra demografik değişkenler bağlamında ele alınan her iki boyutta da farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance anxiety is an important problem that many musicians face. This situation, which can negatively affect the performance of musicians, can sometimes even turn into a reason for career termination. In addition, the effect of musicians' practice methods on their performance is one of the issues agreed upon in the literature. Therefore, it is thought that understanding the factors that cause performance anxiety and determining the relationship between instrument study methods and performance anxiety will make important contributions to the literature. The aim of this study is to determine the instrument study methods and music performance anxiety levels of students and teachers in music education, to determine the relationship between performance anxiety and instrument study methods, and to examine these concepts from the perspective of various variables such as age, gender, past experiences, reasons for music orientation, etc. The population of the study consisted of music teachers working in Kars Provincial Directorate of National Education and fine arts high school students receiving music education, as well as academicians and students of Kafkas University, Faculty of Fine Arts, Department of Music Sciences, and academicians and students of Kafkas University State Conservatory Department. The data needed for the study were obtained through demographic questions prepared separately for instructors and students, as well as the“Kenny Music Performance Anxiety Inventory”adapted into Turkish by Tokinan (2013), the“Music Performance Anxiety Scale for High School and University Students”developed by Palancı and Doğan (2015), and the“Instrument Study Methods in Music Education”scales developed by Küçükosmanoğlu et al. (2016), and SPSS analysis program was used to analyze the data obtained. As a result of the analyzes, significant relationships were found between the participants' individual instrument study techniques and performance anxiety, as well as differences in both dimensions discussed in the context of demographic variables.