İşletmelerde vergi kaçırma yolları ve bunlara karşı güvenlik müesseseleri
Tax evasion ways in business and against to this security precautions
  1. Tez No: 321990
  2. Yazar: OĞUZ ALP UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Vergi, devletin kamu hizmetlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli finansman kaynağıdır. Günümüzde sosyal devlet anlayışı ile birlikte vergi gelirlerine olan ihtiyaç daha da artmıştır.Vergi, mükellefler ile devlet arasında her zaman için sorun oluşturmuştur. Çünkü mükellefler genel olarak çeşitli sebeplerle ödeyecekleri vergi miktarlarını en düşük düzeyde tutmak isterken, devlet en önemli finansman kaynağı olan verginin miktarını en üst düzeyde tutmak istemektedir.İşletmeler satış karlarını maksimize, maliyetlerini ise minimize etmek isterler. Vergi ise işletmelerin karını azaltan ciddi bir maliyet olarak ortaya çıkar. Bu nedenle işletmeler vergi nedeniyle oluşacak maliyeti en aza indirmek için başvurduğu yollarla vergiden kaçınma ya da vergi kaçırmaya neden olurlar.Devletin ise, vergi kaçırma yoluyla vergi gelirlerinin azalmasını önlemek için, vergi güvenlik müesseselerini, özellikle de vergi incelemesini etkin bir şekilde kullanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important resource of government for providing public services. At the present day with the social state concept increases to need for tax yield more.Tax has always posed a problem between the tax payer and the government. Because, the tax payers generally want to keep the amount of tax, which they will pay, at the lowest level, but the government wants to keep the amount of tax, which they will collect, at the highest level.Business want sale profits maximum while costs minimum. However, tax emerges as a serious cost that reduces business sale profits. Therefore, business cause tax avoidance or tax evasion to apply for ways to minimize the tax resulting costs.Government needs to use security precautions particularly tax analyze effectively for prevent the reduction of tax revenues through tax evasion.