İzzet Derveze'nin Siretu'r Resul'üne göre Kur'an'da Hz. Muhammed (s. a. v)
Muhammad in the Qur'an with special refference to Izzat Darwaza's Siratu'r Rasûl
- Tez No: 321991
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Muhammed İzzet Derveze 1305/1887 yılı haziran ayında Nablus?ta doğdu. Şam?da tutukluluk yıllarında Kur?an?ı kendisine yardımcı ve arkadaş edinmiş, onu ezberlemişve anlamlarında derinleşmiştir. Çalışmaları esnasında fikirlerini, Rasulullah'ın risaletöncesi çağ ve ortamında yürürlükte olan dinî, fikrî, sosyal ve ekonomik hayat ile onların yaşam biçimleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Buradan hareketle kapsamlı bir Konulu Tefsir çalışmasının temellerini ve tefsirinin usullerini; Asru?n-Nebi ve Siretu?r-Rasul, Kur?an?ül-Mecid ve ed-Dusturu?l-Kur?anî adlı eserleriyle atmıştır. Yüksek lisans tezi olarak incelediğimiz ?İzzet Derveze'nin Siretu?r Resul'üne Göre Kur?an'da Hz. Muhammed (s.a.v)?konulu çalışmamız, dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın Birinci Bölümünde, Derveze?nin kimliği ve kimliğini oluşturan unsurlar üzerinde durulmuştur. Onun din, siyaset ve tarih alanında yapmış olduğu çalışmalar ve ilim dünyasına yansıması yine bu bölümde ele alınmıştır. Ayrıca Kur?an tefsirinde ?Siretü?n-Nebi? bilgisine duyulan ihtiyaç ve Derveze?nin tefsirdeki metodu bu bölümün temel konuları olmuştur. İkinci Bölümde, risaletten önce Arap Yarımadası coğrafi yönden incelenerek; burada yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumu, aile hayatı ve inançları ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, Hz. Muhammed?in kimliği, aile hayatı, vahye muhatap oluşu ve Mekkeli müşriklerin vahiy karşısındaki şiddete varan tutumları ve hicret konuları üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde, İslam?ın Medine?de yayılışı, Yahudi kabilelerinin tutumu ve onların Medine?den çıkarılışları konu edilmiştir. Bunun yanı sıra Hz. Peygamber?in katıldığı ya da katılmadığı çeşitli seferler üzerinde durulmuş ve Hz. Peygamber?in vefatı konusu ile bu bölüm sona ermişti
Özet (Çeviri)
Muhammed İzzet Derveze was born in Nablus in June 1305/1887. In years he was under arrest in Domascus, He got Quran for himself as a helper and friend, he memorized it and got deep in it?s meaning. During his works, he majored his ideas in religious, mental, social and economical life and their life styles and circumstances which was valid before Rasulullah?s Treatise Age. From this point of view; he laid the foundation of comprehensive ?Topical Commentary? works and ?Methods of Commentary? with the works which were named ? Asru?n-Nebi? and ?Siretu?r-Rasul?, Kur?an?ül-Mecid and ed-Dusturu?l Kur?an. ? Muhammad in the Qur?an with Special Refference to ?İzzat Darwaza?s Siratu?r?Rasûl? which we studied in Master?s thesis comprised of four mojor parts. In the first part of our work, it was dwelled on Derveze?s identity and elements that creates his identity. His works about religion, politics and history and their reflections to scrence world were also handled in this part. Also, needing the information about ?Siretü?n Nebis? in Quran Commentary and the method of Derveze in Commentary, became basic topics of this part. In the second part, Arabian Peninsula?s geographical position before Treatise was examined and the people?s who lived here social-economical positions, family lives and their beliefs were handled. In the third part, Mohammed?s identity, family life, meeting testimany, Hegira and Mecca polytheists? severe attitudes were emphasized. In the fourth part, İslam?s spreading in Medina, jewish tribes? attitudes and their expulsion from Medina were emphasized. As well as, this part ended with various wars which Mohammed joined or not, and Mohammed?s death.