Franz Kafka romanlarında insan doğası üzerine sosyolojik bir inceleme
A sociological study on human nature on Franz Kafka's novels
- Tez No: 322067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, French Linguistics and Literature, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Franz Kafka?nın Dava, Şato ve Dönüşüm adlı üç anlatısında insan doğasındaki yabancılaşmasını eleştirel açıdan konu almaktadır. Romanların inceleme sürecinde de yazarın hayatıyla ilişkisi olduğu düşünülmüş ve öncelikle yazarın hayatına yer verilmektedir. Sonrasında, yabancılaşmanın kavramsal tartışmasına ve düşünürlerin bu konudaki teorik görüşlerine yer verilmiştir. Kafka?nın romanlarındaki toplumsal bağlam modernitenin ürünü olan yapısal özellikleri içermektedir. Dolayısıyla da inceleme, yabancılaşmanın yanı sıra, bürokrasi, anomi ve modernitenin diğer bir tartışma konusu olan zaman ve mekân tartışması da yapılmıştır. Konuyla ilişkili olarak Kafka?nın Şato adlı romanı zaman ve mekân açısından incelenmiştir. Son olarak da yazarın Dönüşüm ve Dava adlı romanları yabancılaşma boyutunda analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of alienation of human nature in The Trail, The Castle, Metamorphosis by Franz Kafka, is critically analysed. Kafka?s biography is also included to analysis, considered to have direct effect on his novels. Therefore debates on the concept of alienation and theoretical discussions are presented. Social context in Kafka?s novels indicate characteristics of Modern society. Accordingly, bureaucracy, anomie and time-space issues which are also a major topic of modernity debate involved in the analysis along with the alienation. Mentioned novels are examined in different issues. The alienation analysis made in The Trail and Metamorphosis and the time-space analysis made in The Castle.