Demansın hukuki boyutları
Legal aspects of dementia
  1. Tez No: 322092
  2. Yazar: ÖMER ÖVÜNÇ EŞSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tez çalışmasında demans hastalığının ve bu hastalığa tutulmuş olan hastaların Türk Hukuk sisteminde nasıl değerlendirildiği ele alınarak, Türk Hukuku'nun demans hastalarına çizmiş olduğu statünün çerçevesi belirgin kılınmaya çalışılmıştır. Bunun için de öncelikle, demans hastalığı hakkında temel bilgilerin paylaşılmasından sonra, temel ehliyet kurallarının yer aldığı Medeni Hukuk alanında açıklamalara yer verilmiş, bunu takiben Ceza Hukuku bakımından demanslı hastanın durumu değerlendirilmiştir. Ayrıca günümüzün çok tartışılan konularından biri olan aydınlatılmış rıza kapsamında demanslı hastalar açısından bu rızaya ehliyet sorunu ele alınmış, son olarak da Türk hukuk uygulamasında yaşlı kimselerden bazı hukuki işlemleri gerçekleştirmeleri aşamasında sağlık raporu istenilmesi konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study tries to draw the framework of the status drawn by Turkish Legal System by analyzing the evaluation of patients with dementia disease and people afflicted with this disease within the Turkish Law. For this, following the sharing of basic information about dementia disease, the basic rules of competence within the coverage of Civil Law and the status of patients with Dementia disease in the framework of Criminal Law have been evaluated. In addition to that, one of today's most debated issues of competence problem within the coverage of informed consent and the requisite of medical report from old people during the process of completing some legal affairs have been mentioned.