Siber-alemde kimlik, cinsellik ve homonormatif izler
Identity, sexuality and homonormativity on cyber-space
- Tez No: 322093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Söz konusu çalışmada erkeklik ve kadınlık olarak kodlanan bir takım beden performanslarının, Gayromeo adlı internet sitesinde nasıl yeniden konvansiyonel bağlamda şiddetli bir dikotomi içerisinde konumlandırıldığı ve de söz konusu rollerin, özellikle erkeklik nosyonun, kendini“straight-acting”,“erkeksi”ve de“ayı”olarak tanımlayan kullanıcılar tarafından,“ideal”erkeklik bağlamında, feminen olanı dışlayarak abject haline getirdiklerini, kimlik, toplumsal cinsiyet, cinsellik ve homofobinin kültürel kurulmuna atıfta bulunan bir takım teorilerden faydalanarak, erkeklik nosyonun bu kimlikler arasındaki konumunu, kendi kimliklerini artikule ederken, kirli, lekeli buldukları öteki erillik hallerini nasıl feminenlik üzerinden abjectleştirdiklerini ve bu edimi de normatif erilliğin kurulumunu taklit ederek yaptıklarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how the gender dispositions are articulated among the users who define themselves as masculine, manly, real men gays on the web-site called Gayromeo within the context of conventional way of understanding the gender roles, and besides it aims to understand how the notion of masculinity plays an introductive role among the very identities that are named as ?straight-acting?, ?mannish? and ?bear? in the course of normative masculinity. When the aforementioned identities articulate their very ?ideal? masculine being, they can position the other masculinities as non-masculine and they marginalize them. By doing so, they can see the ones whom are not masculine enough as dirty, spoiled by positioning the other masculinities as feminine. Hence, in the consideration of certain theoretical aspects, this study also argues how these identities use the discourse of ideal masculinity to abject the non- normative body performances, and how these dispositions are positioned between these identities.