Anonimlik deneyimi ve sosyal medya etkisi
Experience of anonymity and social media effect
- Tez No: 322094
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
?Anonimlik? bir kelime olarak çağrıştırdığı ilk anlamlarının ötesinde çok katmanlı bir deneyimi temsil etmektedir. Bu tez çalışmasında amaçlanan, ilk adımda anonimliği sözlük anlamından itibaren başlayarak kapsamlı bir tanımsal analize tabi tutmaktır. Bu analiz dahilinde anonimliğin nitelikleri ve türleri bir bütün olarak ele alınmaktadır. İkinci adımda ise anonimliğin farklı iletişim biçimlerindeki dönüşümünün, paralel sosyal ve teknolojik değişimlerle beraber izi sürülerek son başlıkta sosyal medya üzerinden anonimlik deneyimi tekrar tartışmaya açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
?Anonymity? represents more than its connotations (as a word), refers a multi-faceted experience. In this study, at the first stage, it?s aimed to make a comprehensive descriptive analysis of anonymity. Within this analysis, the features and types of anonymity are considered as a whole. At the second stage, the transformation of anonymity is traced through different communication forms to social media, parallely by adding the analysis of the social and technological changes in the society.