Küresel totalitarizm koşullarında direnen öznenin ontolojisi
Ontology of the subject who resists within the conditions of the global totalitarianism
- Tez No: 322115
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BÂLİ AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İktidarın ekonomik, kültürel ve ideolojik dönüşümünde özneye odaklanan bu tez çalışmamızda modern iktidarın siyasi dönüşüm olanağını yok etmesi ve yaşamın tüm alanlarını kaplayan bir totaliterliğe evrilmesi sürecinde, postmodernizm ve küreselleşmeyle ortaya çıkan yeni iktidar paradigmasında, sosyal, kültürel ve ekonomik sermaye olarak algılanan öznenin dönüşümü incelenmiştir.Son otuz yıldır politik, ekonomik, kültürel tüm üretim alanlarında yaşanan büyük dönüşümle birlikte derinleşen hegemonyaya karşı, toplumsal hareketlerde belirginleşen politik öznelerle yeni bir direniş olanağı yapılandırılmaktadır. Bu geçiş sürecini anlamlandırma çabasıyla, Negri ve Hardt'ın Marksizmi yeniden yorumlayan analizlerinde, Spinoza'nın çokluk kavramından hareketle, yeni direnme odakları analiz edilmeye çalışılacaktır.Tezin vardığı sonuç, küreselleşmenin totaliter, hegemonik yapılanmasının etkileriyle farklı ülkelerde yerel ya da ulus-ötesi nitelikli, örgütlenme ve hareket biçimleri anlamında birbirine benzer süreçlerde gelişim gösteren toplumsal hareketlerin ortaya çıkması, çokluğun siyasal bir gerçeklik olarak eylem alanında görünür olmasının kanıtı olarak kabul edilebilir. Çokluğun politik özne olarak kuruluş olanağı, 20. yy. devrimci sınıf hareketlerinin kazanımı olan, politik öznellikler üzerinden hareketle, hiçbir aşkınlığa dayanmadan, kendi üretim gücüne ve direniş tarihine bakmalıdır.Dönüşen sosyal hareketlerin kazanımları yeni özneleşme süreçleri ve yeni politik öznenin oluşturulması olanaklarını da barındırmaktadır. Bu hareketlerin siyasi örgütlenme ve mücadele pratiklerinin, hukuki yapıyı kendi içinde nasıl dönüştüreceği sorunu, önümüzdeki süreçte hem iktidar hem de direniş yapılanması açısından önemlidir. Parçalı hareketler arası bir iletişim süreci sonunda, tekilliklerini kaybetmeksizin yeni kolektif bir özne yaratabilme koşulları önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis which has been focused on the agent in terms of economical, cultural and ideological transformation of the power, the transformation of the subject that has been perceived as an economic, cultural and social capital has been scrutinized in new power paradigm occurring together with postmodernism and globalism; additionally, this work has been realized with ideas such as the disappearing of political transformation?s probability by modern power and the evolution of modern power in the meaning of a totalitarianism covering all fields of life.Against hegemony which has gained power with together the huge transformation in all production sections like political, economical and cultural sections in last thirty years, a new resistance possibility is to be configured with political subjects being strongly marked in social movements. In order to give meaning to this process of transition, new resistance focuses are going to try to be analyzed with Spinoza?s the concept of multitude in re-interpretation analysis of Negri and Hardt?s Marxism.Result of the thesis can be accepted the evidence of multitude as a political reality in action in the field because this result is the appearing of social movements developing in similar processes with effects of totalitarian, hegemonic configuration of globalization in different countries as local- qualified or transnational qualified in terms of organization and forms of movements, the evidence of multitude as a political reality in action in the field. The establishment possibility of the multitude should focus on its production capacity and history of resistance without relying on any transcendence through politic agent which is the achievement of the revolutionary class movement of the 20th century.Turning into of achievements of social movements also contains the possibilities of the new subjectivation processes and creation of the new political subject. The issue how to turn legal structure into in its own by practices of political organization and struggles is important in terms of the structure of power and resistance in the next process. At the end of a communication process between partly movements, creation of a new collective subject?s conditions will be important without loss of singularities.