Türkiye'de bir meslek olarak sinema yazarlığı alanındaki profesyonelleşme
Professionalism in film criticism as a job in Turkey
  1. Tez No: 322119
  2. Yazar: MERVE YASEMİN TÜKELAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Doğuşundan beri sinemayla iç içe olan sinema yazarlığı; sinema seyircisi, sanatı, kültürü ve sektörü için önemli bir alandır. Sinema sanatı üzerine düşünmek, onu değerlendirmek, incelemek ve daha iyiye götürmek için çalışan sinema yazarlığı, birçok ülkede bir meslek olarak yerleşmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de bir meslek olarak sinema yazarlığı alanındaki profesyonelleşme düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. ?Bir meslek olarak sinema yazarlığı alanındaki profesyonelleşme düzeyi ne durumdadır?? sorusuna cevap arayan bu çalışma, sinema yazarları üzerinden, meslek ve profesyonelleşme bağlamlarında sinema yazarlığına bakarak genel bir çerçeve ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma dahilinde; eleştiri, sinema eleştirisi, meslek, profesyonelleşme kavramlarının incelendiği, sinema yazarlığının tarihsel gelişimine değinilen literatür taramasının yanı sıra, 60 sinema yazarının katıldığı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları, sinema yazarlarının büyük bir çoğunluğunun mesleki anlamda profesyonel özelliklere sahip olduğunu, fakat mesleki ortamın aynı profesyonel özellikleri taşımadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Film criticism, which is goes hand in hand with cinema since its birth, is a very important area for cinema audience, art, culture and industry alike. Film criticism is a profession in many countries and its efforts are for evaluation, examination and development of the art of cinema. This thesis aims to investigate the film criticism?s level of professionalism in Turkey. It tries to answer the question: ?What is the professionalism level of film criticism field as a job?? by focusing on film critics and providing a general view of their profession and specialization.This thesis includes a inspection of the terms of criticism, film criticism, criticism as a profession and a deep literature review that focuses on the historic development of film criticism. This thesis also covers the results of a survey that has been answered by 60 Turkish film critics. The results show that most of the film critics have a high professionalism level but the field of film criticism lacks the same level of professionalism.