The dialecticisation of critical realism in relation to scientific and political practice
Bilimsel ve politik pratikle ilişkisi bağlamında eleştirel gerçekçiliğin diyalektikleşmesi
- Tez No: 322145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, eleştirel gerçekçiliğin bilimsel ve politik pratiklerle, özellikle de bunların Marksizmle ilintili olanlarıyla nasıl ilişki içinde düşünülebileceğini tartışmayı hedefliyor. Steve Fleetwood ile John Michael Roberts'a yönelik eleştiriler üzerinden, meta-teorik bir zemin çalışması olarak betimlenebilecek bir biçimde bu ilişkilerin eleştirel gerçekçilik tarafından inşa edilmiş felsefi temellerini ve mümkünlüğünü savunuyor ve bu ilişkilere pratikten bazı örnekler veriyor. Ardından eleştirel gerçekçiliğin Kantçı mirası etrafında dönen daha doğrudan bir felsefi polemiğe girerek bu mirasın söz konusu ilişkilerin olanaklarına ve edimselliğine gölge düşürdüğü savında nelerin eksik ya da yanlış sunulduğunu göstermeyi amaçlıyor. Bunu takiben, Hegelci diyalektiğin ?ters çevrilmesi?ndeki güçlüklere dayanarak, Hegel'in Marksizmle ilintili politik ve bilimsel pratikler için yeterli felsefi ?hizmeti? sağlayabileceği önermesini ele alıyor. Son olarak, özgürlüğün diyalektik eleştirel gerçekçi bir değer kuramının, özgürleşimci pratikler için doğurabileceği olanaklar konusunda ipuçları veriyor.
Özet (Çeviri)
This work attempts to discuss the ways in which critical realism could be thought in relation to scientific and political practices, especially those related to Marxism. Through critiques of Steve Fleetwood and John Michael Roberts, it defends the philosophical grounds and the possibility of such relations that critical realism has established for itself in what might be described as a meta-theoretical groundwork, while also providing practical examples of such relations. It then walks into a more direct, closer philosophical polemic revolving around the Kantian legacy of critical realism and aims to show what is lacking or misrepresented in the proposition that this legacy hinders the potentialities and actualities of any such relations with Marxism. Following this, it takes on the presumption that Hegel could sufficiently provide the philosophical ?underlabouring? for the political practice and scientific practice related to Marxism, and while doing so, it relies on the difficulties of an ?inversion? of Hegelian dialectics. Finally, it hints on the potentialities for emancipatory practices that emanate from a dialectical critical realist axiology of freedom.