Drawing lines: The image of Turkey in Greek political cartooning (2002-2011)
Sınır çekmek: Yunan siyasi karikatüründe Türkiye imajı (2002-2011)
- Tez No: 322146
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
The present thesis aims to examine the topics about Turkey that Greek cartoonists tackle, the way they present them and explain the reasons for the gradual loss of interest in Turkey. A variety of related theoretical frameworks, ranging from communication-related theories to stereotyping in cartooning will be presented, providing explanatory tools and reference points in similar studies. The original research shows different aspects of the perceptions and interests towards Turkey, Turkish foreign Policy, Turkish Politics and Turk politicians. The historical framework, the distinct styles of famous cartoonists and the perception of third party interference in bilateral relations are also met.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Yunan karikatüristlerin ele aldığı Türkiye?ye ilişkin konuları incelemeyi, bu konuların sunuluş biçimlerini ve Türkiye?ye olan ilginin giderek azalmasının nedenlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Konuyla İlgili çeşitli teoriler, iletişime ilişkin teorilerden karikatürde stereotipleştimeye kadar, açıklayıcı araçlar ve benzer çalışmalardaki referans noktalarından yararlanılarak sunulacaktır. Asıl araştırma, Türkiye, Türk dış politikası, Türk siyaseti ve Türk siyasetçilerine olan ilgi ve algıların farklı yönlerini göstermektedir. Tarihsel çerçeve, tanınmış karikatüristlerin farklı üslupları ve üçüncü taraf algısının ikili ilişkilere müdahalesine de değinilecektir.