The role of language in the discursive construction of the Kurdish nation: A case study on the Kurdish periodical Hawar (1932-1943)
Kürt ulusunun söylemsel inşasında dilin rolü: Kürtçe dergi Hawar üzerine bir inceleme (1932-1943)
  1. Tez No: 322160
  2. Yazar: RONAYİ ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kürt Ulusunun Söylemsel İnşasında Dilin Rolü:Kürtçe Dergi Hawar Üzerine Bir İnceleme (1932-1943)Bu tez, Kürt entelektüellerince, dilin politik bir araç olarak kullanılmasının sebep ve sonuçlarını araştırmayı ve aynı zamanda Kürt dilinin Kürt ulusunun söylemsel inşasında oynadığı rolü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, 1932-1943 yılları arasında, o zamanlar Fransız sömürgesi olan Suriye'de yayınlanan ve Kürt entelektüellerini bir araya getiren Hawar Dergisi'dir. Derginin sahibi Celadet Bedirxan ve arkadaşları Kürt dilinin gelişmesini amaçladıklarını ve bunun için Kürtçe okuma yazmayı yaygınlaştırmayı ve popüler edebiyatın yeniden doğmasını sağlamayı hedeflediklerini açıklayarak derginin yayın süresi boyunca Kürt dilinin gelişimi ve Kürt kültürünün canlanması için çaba harcadılar.Bu çalışma, Kürt entelektüelleri tarafından Kürtçeye verilen önemin altında yatan kavramsal ve söylemsel esasları irdeleyecek ve aynı zamanda entelektüellerin Kürt dilini geliştirme girişimini hem Kürt halkını harekete geçirecek ortak bir ulusal kimlik oluşturma hem de baskı ve inkâra karşı bir direniş alanı oluşturma çabası olarak tartışacaktır. Bu tartışmanın dayanağı; dilin hem toplumsal direniş için, hem de ulusal taleplerin meşrulaştırılması için bir temel oluşturduğu fikridir.
Özet (Çeviri)
The Role of Language in the Discursive Construction of the Kurdish Nation:A Case Study on the Kurdish Periodical Hawar (1932-1943)This thesis aims to study the basis and repercussions of using language as a political tool by Kurdish nationalist elites and the components of the discursive construction of the Kurdish Nation among which the language is, claimed by this study to be, the leading one. The study focuses on Kurdish intellectuals who gathered together around the journal called Hawar (1932-1943) in Syria which was under the French Mandate Regime then. Celadet Bedirxan, the owner of the journal, and his comrades, announced their aims of promoting the Kurdish language, which included spreading reading and writing in Kurdish and ensuring the rebirth of popular literature. Throughout the publication period of the journal they devoted their energy to the promotion of the Kurdish language and the revival of Kurdish culture. They set the standard for written Kurmancî; both in the form of a Latinized alphabet and grammatical rules which were prescribed by Celadet. The prescribed grammatical rules in which most of the contributions were written became the Kurmancî literary standard which was later followed by the successors.This thesis will discuss the conceptual and discursive bases underlining the significance given to Kurdish Language by Kurdish elites. It will be argued that their effort can be both read as an attempt to construct a collective national identity in the name of which Kurdish people would be mobilized and also as an attempt to create a social space for resistance against the oppression.