Consumption of self help in the construction of professional identity: The case of young professional Turkish women
Profesyonel kimliğin inşasında kişisel gelişim tüketimi: Genç profesyonel Türk kadınları
- Tez No: 322171
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SUERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kişisel gelişim fenomeni tüm dünyada gün geçtikçe daha da popüler hale gelmektedir. Bu çalışma kişisel gelişimle ilgili materyallerin Türkiye'deki genç profesyonel kadınlar tarafından tüketimini sunmaktadır. Araştırma, kişisel gelişim kitaplarının tematik analizi ve 15 profesyonel kadınla yapılan mülakatlara dayanan nitel bir yaklaşım içermektedir. Sonuçlar kişisel gelişimin tüketiminde yer alan değişkenlerin aralarında varolan bazı bağlantıları aydınlatsa da, mutlak bir sonuç sunmamaktadır. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The self-help phenomenon grows more popular throughout the entire world. The current endeavor sought out to assess the consumption of self-help materials among young professional women in Turkey. The approach taken was a qualitative one, implemented through the combination of thematic analysis of self-help books and interviewing of a sample of fifteen professional women in Turkey. The results revealed some existent connections between the variables involved in the consumption of self-help, yet an absolute conclusion was not validated. This outcome supports the need for additional research in the field.