Green recovery from the crisis: A comparative analysis
Krize karşı yeşil toparlanma: Karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 322175
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AHMET TONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut ekonomik, sosyal ve ekolojik krizlere çözüm getirmesi açısından, Yeşil Yeni Düzen ve Ekososyalizm tarafından önerilen politikaları incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu iki görüşü de analiz ettikten sonra bu çalışma; Ekososyalist görüş daha eşitlikçi ve ekolojik olarak sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmakta daha istekli olsa da Ekososyalist prensiplerle uzun vadede varılmak istenen ve küresel sistemin radikal değişiminin gerçekleşmesi için açık bir şekilde tanımlanmış aktörler ve yol haritasından yoksundur, argümanını getirmektedir. Bu bağlamda, Yeşil Yeni Düzen politikaları, Ekososyalist bakış açısını, uzun vadeli hedeflere ulaştırmakta yardımcı olabileceği söylenebilir. Dolayısıyla, bu noktadan bakıldığında, her iki yaklaşım birbirinin ikamesi olmaktansa tamamlayıcı olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and to compare the Green New Deal (GND) policy proposals, and the Ecosocialist alternative for the solution of the current economic, social, and ecological crises. After analyzing these two concepts, the study argues that although the Ecosocialist perspective is more ambitious in reaching a more egalitarian and ecologically sustainable future, it lacks a clearly defined set of actors and road map that can radically change the global system in accordance with the Ecosocialist principles in the long run. In that respect, it can be argued that GND policies can help to set the stage for the Ecosocialist agenda to achieve its long term objectives. Hence, from this point of view, both approaches can be seen as complementary rather than substitutes.