The boundary between human and machine in science fiction
Bilim kurguda insan ve makine arasındaki sınır
  1. Tez No: 322174
  2. Yazar: ASLI KEMİKSİZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Robotlar, androidler, varlığının bilincinde bilgisayarlar ve bilim kurgunun diğer zeki makineleri genellikle insana bazı açılardan benzer, bazılarındaysa eksik olarak düşünülürler. Bu kurmaca figürler insana yapay bir Öteki oluşturur ve bizi insan yapanın ne olduğuna dair eski tartışmayı sorgulamak için zemin sağlar. Bu çalışma, zaman içinde ve kültürel bağlamı içerisinde `insan' kavramının izini sürmek amacıyla makinenin bilim kurguda gösterildiği haliyle eksikliğine odaklanır. Seçme bilim kurgu metinlerinin, zihin ve vücut üzerine felsefedeki temel tartışmalardan yararlanan bir analizi ile bu çalışma `insan'a bir kategori olarak yaklaşır ve onunla bağıntılı olarak `makine'yi inceler.
Özet (Çeviri)
Robots, androids, sentient computers and other intelligent machines of science fiction are generally conceived as similar to human beings in some aspect, but lacking in another. These fictional figures constitute an artificial Other to human and provide basis for an inquiry on the old debate of what makes us human. This study focuses on the lack of the machine as it is presented in science fiction to trace the notion of being human through time and in cultural context. Through an analysis of select science fiction texts referring to the main debates on the mind and body in philosophy, this work attempts to treat `human? as a category, in relation to which it examines the `machine.?