An intellectuals approach to islam, modernism, and nationalism in Turkey: Samiha Ayverdi (1905-1993)
Bir entelektüelin Türkiye?de islam, modernizm ve milliyetçiliğe yaklaşımı: Samiha Ayverdi (1905-1993)
  1. Tez No: 322185
  2. Yazar: AYŞEN MÜDERRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
19. yüzyılın başından beri Türkiye Batı hattında yenilenme sürecini tecrübe etmiştir. Bu sürecin destekçilerinin yanı sıra, hem Osmanlı devleti'nde hem de Türkiye Cumhuriyeti'nde modernizm adına girişilen batılılaşma gayretlerine ciddi bir muhalefet olmuştur. Elit ve muhafazakar bir çevreden gelen Samiha Ayverdi Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden Türkiye Cumhuriyeti'nin son zamanlarını kapsayan bir döneme tanık olurken, kırk beş yıllık yazı hayatında önemli analizleri ve söylemleri olmuştur. Bu çalışma, bir Türk düşünürün, Türkiye de çok sık tartışılan Islam, modernizm ve milliyetçilik gibi konulara yaklaşımını incelemektedir. Temel olarak şu soruları hedef almaktadır. Ayverdi, Osmanlı dönemindeki modernleşme sürecine ve yeni kurulan cumhuriyetçi devletin radikal politikalara nasıl yaklaşmaktadır?
Özet (Çeviri)
Turkey had experienced a process of regeneration along Western lines as early as the beginning of the 19th century. Despite the supporters of the process, there has been a considerable opposition to the westernization efforts on behalf of modernism in both the Ottoman and republican state. As an intellectual member of an elite and conservative circle, Samiha Ayverdi witnessed the period from the last years of the Ottoman Empire to the recent decades of the Turkish Republican state and produced productive analyzes and significant discourses in her forty-five year writing life. This study examines the distinct approach of a specific Turkish thinker to the most frequently discussed issues like Islam, modernism and nationalism in Turkey. It basically addresses the following question: How does Ayverdi approach the modernization progress in the Ottoman period and radical secularizing policies in the new republican state?