Üniversite hastanesinde çalışan hemşire ve asistanlarda mobbingin işe gönülden adanma üzerine etkisi
The effect of mobbing on work engagement for the nurses and assistant doctors work for an university hospital
- Tez No: 322204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşire ve asistanların mobbing algılarının ve işe gönülden adanma davranışlarının demografik değişkenler karşısında değişim gösterip göstermediğini ve mobbing davranışlarının işe gönülden adanma davranışları üzerine etkisini ortaya koymaktır. Örneklem grubu 177 hemşire ve 87 asistan olmak üzere toplam 264 çalışandan oluşmaktadır. Katılımcılara mobbing ve işe gönülden adanma ile ilgili anket formu uygulanmış ve analizleri SPSS 18.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler; Kolmogorov-Simirnov, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kuruskal-Wallis varyans analizi, Tukey testi, Spearman korelasyon ve lineer regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda hemşire ve asistanların yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalıştıkları bölüm, çalışma yılı, çalışma saati ve aylık net gelirlerinin mobbing algılamalarını etkilediği ve mobbing davranışları ile işe gönülden adanma davranışları arasında negatif yönlü zayıf ancak anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce that if the mobbing perceptions and work engagement attitudes of the nurses and assistant doctors who work at the Zonguldak Karaelmas University Application and Research Hospital change or not against the demographic variants and the effect of their mobbing attitudes onto their work engagement attitudes. The sampling group is formed with 177 nurses and 87 assistant doctors as totally 264 employee. It is applied the questionnaire for the participants relation with mobbing and work engagement and its analysis is made by used the SPSS 18.0 program. The original data is analysed by Kolmogorov-Simirnov, Student's t, Mann-Whitney U, One way ANOVA, Kuruskal-Wallis Anova and Tukey test, Spearman rank correlation and linear regression analysis. At the end of research, It is introduced that the age,marital status, educational background,working department, working year,working hour and monthly income of the nurses and assistant doctors effect their mobbing perceptions and there is a negative and significant corelation between their mobbing attitudes with their work engagement attitudes.