Vergi kaçakçılığının farklı nitelikteki suçlar ile karşılaştırılması: Zonguldak ilinde bir araştırma
The comparison of the offense of tax evasion and other crimes: The case of Zonguldak
  1. Tez No: 322212
  2. Yazar: SERAP PÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN BENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, farklı meslek grubundaki mükelleflerin vergi kaçakçılığı suçunu algılayış biçimlerinin tespitine yönelik olarak, demografik faktörlerde göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Zonguldak ili ve ilçelerindeki 475 mükellefe uygulanan anket çalışması sonuçları, çalışmanın ampirik kısmının değerlendirilmesini sağlayan verileri oluşturmaktadır. Bu verilerin analizinde, SPSS 16 İstatistik programı kullanılarak, yöntem olarak; frekans analizi, t-testi, tek örneklem varyans analizi seçilmiş ve çalışmada, mükelleflerin vergi kaçakçılığı suçuna, şiddet içerikli suçlardan sonra yer verdikleri gözlenmekte yani şiddet düzeyi en yüksek suçlar olarak şiddet içerikli suçları gördükleri fakat vergi kaçakçılığı suçunu da o derecede şiddetli bir suç olarak algılamasalar da ciddi bir suç olarak algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, vergi kaçakçılığının, mükelleflerin algılamaları üzerinde demografik faktörlerden mükelleflerin eğitim, cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi, ev sahipliği, meslek değişkenlerinin önemli bir etkisinin olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to enable the determination of tax evasion crime perception by the tax payers from different occupational groups in Zonguldak city, and it was conducted considering demographic factors. The results of the survey study aimed at 475 tax payers in Zonguldak and its districts, provides the data that enables evaluating the empirical part of the study. At the analysis of this data, SPSS 16 Statistics program was used, and frequency analysis, t-test, one sample variance test was chosen as the method, and in this study, it is observed that tax payers commit tax evasion crime after violent crimes; namely they consider violent crimes the most serious crime type and although they do not think that tax evasion is as serious as them, they think it is still serious. Also, it was determined that education, gender, age, marital status, income level, home ownership and occupation variance as demographic factors had no considerable effects on the tax evasion perception of tax payers.