Belgede sahtecilik ve vergi kaçakçılığı suçlarının yargı kararları ışığında karşılaştırılması
Comparison of forgery of documents and tax evasion offenses in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 693015
  2. Yazar: FERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SİBEL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırma, TCK'da düzenlenen belgede sahtecilik suçları ile içerisinde anılan suçlara benzer eylemleri barındıran ve VUK'un 359. maddesinde yer alan vergi kaçakçılığı suçunu doktrin ve yargı kararları bağlamında incelemek ve bu suçları karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, öncelikle anılan suçlar ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken bahsi geçen suçların maddi ve manevi unsurlarına, özel görünüş biçimlerine ve kovuşturma usullerine değinilmiştir. Bu incelemede doktrindeki görüşlerden ve çok sayıda güncel Yargıtay kararından faydalanılmıştır. İki suç tipi incelendikten sonra bu suçlar arasındaki fark ve benzerlikler; öncelikle suçların unsurları, özel görünüş biçimleri, kovuşturma usulleri; ardından da aldatma kabiliyeti ile suçların konusu yönünden ele alınmıştır. Bunların yanında bu suçlar arasında kavramsal fark ve benzerliklere temas edilmiş ve suçlar arasında özel norm genel norm ilişkisinin bulunup bulunmadığı tartışılmıştır. Bu incelemelerin sonucunda bu suçlar arasındaki en önemli farkın aldatma kabiliyeti yönünden olduğu sonucuna ulaşılmış ve bu kapsamda verilen Yargıtay CGK'nın kararı bize yol gösterici olmuştur. Yine anılan suçlar arasında; unsurları, özel görünüş biçimleri, kovuşturma şekilleri, hukuki konuları yönlerinden çok önemli farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında özellikle VUK'da yer alan tanımlamalar karşısında, bu suçlarda kullanılan aynı isimdeki kavramların dahi farklı anlamlara geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tespitler gereği olarak da bu suçlar arasında özel norm genel norm ilişkisinin bulunmadığı, suçların birbirlerinden tamamen farklı nitelikte oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine and compare the offenses of forgery in the document regulated in the Turkish Criminal Law and similar acts with crimed mentioned in the tax evasion offenses included in article 359 of the Tax Procedure Law in the context of doctrine and judicial decisions. For this purpose, first of all, the mentioned offenses have been examined under separate headings. While conducting this examination, the material and moral elements of the mentioned offenses, their special appearance and prosecution procedures were mentioned. In this review, opinions in the doctrine and many current Court of Cassation decisions were used. After examining the two types of offenses, the difference and similarities between these offenses; primarily the elements of the offenses, their special appearances, the prosecution procedures; then it was dealt with in terms of the subject of offenses with its ability to deceive. In addition, conceptual differences and similarities between these offenses were touched on and it was discussed whether there was a special norm general norm relationship between the offenses. As a result of these investigations, it was concluded that the most important difference between these offenses was in terms of the ability to deceive, and the decision of the General Assembly of the Court of Cassation of Assembly of Criminal Chamber given in this context guided us. Among the offenses mentioned; It has been determined that there are very important differences in terms of elements, special appearance forms, prosecution methods and legal issues. In addition, it has been concluded that even the concepts with the same name used in these offenses have different meanings, especially in the face of the definitions in the Tax Procedure Law. As a result of these findings, it was concluded that there is no special norms and general norms relationship between these offenses and the offenses are completely different from each other.