Kısmi zamanlı çalışanlarda örgütsel bağlılık: Alışveriş merkezi örneği
An examination of the organizational commitment among part time employess: A case of shopping mall
  1. Tez No: 322213
  2. Yazar: SARE PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışanların kendi istekleri ya da çıkarları doğrultusunda örgütte kalmak istemeleri, örgütün değerlerini kendi değerleri ile özdeşleştirebilmeleri ve örgütün başarıya ulaşması için çaba harcamaya istekli olmaları anlamına gelen örgütsel bağlılık, örgütlerin bünyelerindeki insan kaynağını kaybetmemeleri açısından giderek önem kazanan bir konudur. Örgütsel bağlılık, örgütlerin maliyetlerini düşürmekte, karlılıklarını artırmakta ve imajlarını güçlendirmektedir. Örgütsel bağlılığın olduğu durumda hem çalışan hem de işveren açısından örgüt, uzun süre çalışılabilir ve yaşanabilir hale gelmektedir. Günümüzde ise kısmi çalışmanın giderek yaygınlaşması nedeniyle, örgütler de, bazı bölümlerde kısmi zamanlı çalışanları tercih etmeye başlamışlardır. Yapılan araştırmalarda kısmi zamanlı çalışanların eğitimleri devam eden öğrenciler olması, yaşlarının daha genç olması, çalışma sürelerinin daha az olması gibi nedenlerle bağlılıklarının düşük seviyede olduğu görülmektedir. Bu yüzden de çalışmamızda kısmi zamanlı çalışanların, örgütsel bağlılıklarının ölçülmesi amaçlanmış ve bağlılıklarının demografik özelliklerle ilişkisi açıklanmıştır. Araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Daha sonra SPSS programında değerlendirilmiştir. Çalışmada aritmetik ortalama, standart sapma gibi temel bulguların yanında, t- testi ve tek yönlü varyans analizi de yapılmıştır.Bu çalışma sonucunda kısmi zamanlı çalışanların yaşları arttıkça, örgütsel bağlılığın alt boyutu olan duygusal bağlılığın da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment which means employees? staying in the organization through their desire or benefits, equating their values with organization?s values and wanting to struggle for organization success, gets more important subject for not losing the human source. Organizational commitment decreases organizational costs, increases profits. Organization becomes long term livable and workable place for employees and employer with organizational commitment. Today, due to, increasing part time working, organizations have begun to prefer part time employees. The earlier studies have revealed part time employees have low commitment, because of younger age, still student and less working hours. Therefore, this study aim that measure organizational commitment of part time employees and describe their commitment to the relationship of demographic characteristics. In the current study, data were collected survey method. Then data were evaluated with SPSS program. In the study, arithmetic mean, standard deviation, t test and one way anova analysis were used. The study has been formed of two sections. In the first section the concept of organizational commitment has been researched. In first part, the idea of organizational commitment, its components, its relations with similar ideas, the factors affecting organizational commitment and its results are mentioned and the concept of part time working. In the second section a relationship between organizational commitment have researched among part time employees. At the end of study if part time employees have older age, affective commitment increases.