Kentsel hakların hayata geçirilmesinde kolluk güçlerinin işlevleri
Functions of the law enforcement officers on realization of the urban rights
- Tez No: 322302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsan haklarının tarihi bir anlamda insanın ezilmesi, köleleştirilmesi ve insanlık değerlerinin çiğnenmesi karşısında verilen onurlu yaşama mücadelesinin tarihidir. İnsan hakları, kişilerin bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra onurlu bir hayat sürme ve insanca muamele görme amaçlarını gerçekleştirmeye yöneliktir. İnsan hakları mücadelesinin tarihi binlerce yıl öncesine dayanmakla birlikte gerçek anlamda kazanımlar ancak 18. ve 19. yüzyıllarda elde edilmiştir. İktidar sahiplerine veya hâkim güçlere karşı verilen mücadele neticesinde sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü kuşak haklar elde edilmiştir. İnsan hakları tarihsel gelişim süreci içerisinde canlı ve dinamik bir gelişim seyri göstermiştir. İnsan hakları, bireylerin kişisel ve toplumsal ihtiyaçlarının karşılanması gerekliliğinden doğmuştur. İnsanların onurlu bir hayat sürebilmesi için sağlanan temel hak ve hürriyetler zamanla yetersiz kalmıştır. Ayrıca birinci kuşak haklardan halkın büyük bir kesiminin yararlanamaması, diğer taraftan dünya da yaşanan ekonomik krizler, devletten hizmet isteme yetkisi veren 2. kuşak hakların gerekliliğini ortaya koymuştur. Yaşanan küresel nitelikli sorunlarla baş edilebilmesi için, bireysel, ulusal ve uluslararası yardımlaşmayı, dayanışmayı gerçekleştirmenin yanı sıra toplumsal değer ve amaçların ancak dayanışma içerisinde ve ortak mücadele verilmesi halinde gerçekleştirilebilecek olması ise, dayanışma haklarını ortaya çıkarmıştır. Kentsel Hakların Hayata Geçirilmesinde Kolluk Güçlerinin İşlevleri, konulu bu çalışmada, insan hakları, kentsel haklar, kolluk kavramları incelenmiştir. Ayrıca pek çok faktörün etkisiyle, global ve ulusal düzeylerde yaşanan hızlı kentleşmenin yanı sıra dünya nüfusunun hızla kentleşiyor olması ve gelecekte de kentli nüfus artışının devam edeceği öngörüldüğü için kentsel hakların öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human rights, both individual and social needs of people who live a life with dignity and humane treatment, as well as meeting the objectives of vision is intended to perform. The history of humanbeing is also the history of struggle against violation of human values and enslavement to live in dignity. The vision of human rights intend to perform both individual and social needs of people as well as to live in dignity. Human rights are based upon thousands years of struggle but the real gains was obtained in 18th and 19th centuries. As a result of the struggle against the forces of the rulers rights have been obtained in first, second and third generations respectively. In the historical development period of human rights there is a vibrant and dynamic course of growth. The requirement of human rights sourced from supplying of individuals? personal and social needs. People's fundamental rights and freedoms provided for the eruption of a dignified life has been insufficient over time. Morever, because a large segment of the population couldn?t get the rights and economic crisis shows the necessities of requesting 2nd generation rights. In order to address the challenges of the global quality of individual, national and international aid and solidarity, as well as social values and goals to accomplish, but is to be performed in the event of a common struggle and in solidarity, solidarity rights has revealed. In this study named ?Functions of the law enforcement officers on realization of the urban rights?, human rights, urban rights and law enforcement concepts are examined.In addition , due to many factors? on national and global levels and growth in urbanising, the importance of the urban rights was mentioned.