İMKB'de işlem gören spor firmalarının sermaye yapısının belirleyicileri üzerine bir analiz
Firms listed on the ISE sports an analysis on the determinants of capital structure
- Tez No: 322317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, İşletme, Economics, Sports, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada hisse senetleri İMKB'de işlem gören Eğitim, Sağlık, Spor ve Diğer Sosyal Hizmetler sektörünün alt grubunda yer alan Spor Hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların sermaye yapılarının belirleyicilerinin tespiti amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 2005Q1-2011Q3 yıllarını kapsayan dönemde hisse senetleri İMKB'de işlem gören spor firmalarını kapsayan bir örneklem kullanılmış olup, örnekleme dâhil edilen firmaları kapsayan veri seti çoklu regresyon modeli ile test edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda, modelde yer alan bağımsız değişkenlerden aktif karlılığının (ROA), firmanın (aktiflerinin) büyüklüğünün (AKTİF) ve firmanın satışlarının doğal logaritması (SATD); bağımlı değişken olan firmanın uzun vadeli borç/özsermaye bileşenini istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde etkilediği görülmektedir. Modele dâhil edilen diğer bağımsız değişkenler olan maddi duran varlıkların toplam aktiflere oranı (AKTİF) ise, uzun vadeli yabancı kaynaklar/özsermaye oranını istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the determinants of capital structure of Istanbul Stock Exchange (ISE)-listed sport firms. Throughout this aim, a sample consisting of ISE-listed sport firms during the period of 2005Q1-2011Q3 have been used, the data set has been tested by a panel data analysis model.The empirical findings of the study indicate that return on assets (ROA), size and the natural logarithm of sales of the firm have statistically significant effects on its capital structure. The other independent variables included in the model ?the tangible assets of the firm, have no statistically significant effects on the firm?s capital structure.