Rekabet öncelikleri ve üretim stratejilerinin doğrudan ileri imalat teknolojileri uygulamalarındaki yeri: Türkiye imalat sanayinde bir uygulama
The place of competitive priorities and manufacturing strategies in advanced manufacturing technologies: An emprical study on turkish manufacturing sector
- Tez No: 322335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İleri İmalat Teknolojileri (AMT), işletmelerin üretim süreçlerini bilgisayar ve benzeri teknolojilerin yardımı ile dünya standartlarında üretim yapmaya imkân tanıyan teknolojik gelişmelerdir (Clarke, 2002). Üretim stratejisi ise işletmenin mevcut durumu, piyasa koşulları ve tedarik imkânları gibi üretime etki edecek durumların göz önünde bulundurulması ile bulunulan noktadan ulaşılması hedeflenen noktaya ulaşmak için geliştirilen yoldur (Thun, 2008). Son olarak rekabet önceliği ise piyasa şartlarına göre işletmeye rekabette öncelik sunan faktörlerdir (Wright, 2010).Önceki çalışmalarda işletmelerin AMT edinimi ile rekabet avantajı kazandıkları (Cook ve Cook, 1994), üretim stratejisine göre AMT edindikleri (Putterill, Maguire ve Sohal, 1996; Co, 1998) ve son olarak da üretim stratejilerine göre rekabet avantajı sağladıkları (Swamidass ve Newell, 1987) bildirilmektedir. Bu da hangi değişkenin hangisinin belirleyicisi olduğunun anlaşılmasını güçleştirmektedir.Bu araştırmada yukarıda belirtilen kavram karmaşasının çözümüne yönelik bir uygulama ile bahsi geçen değişkenlerin ampirik olarak her birinin birbirine yaptığı etkinin ayrı ayrı incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle detaylı bir yazın taraması yapılmıştır. Daha sonraki aşamalarda ise her bir değişkenin ilişkilerini belirten Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) geliştirilerek bu modelin testi gerçekleştirilmiştir.Yapılan uygulama sonucunda 276 adet kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Bu anket formları bir veri seti haline getirilerek SPSS ve SPSS Amos programlarının kullanımı ile analiz edilmiş ve bahsi geçen YEM'in testi ile üretim stratejisinin Doğrudan ileri imalat teknolojileri kullanımında ve bu teknolojilerin de işletmelerin rekabette öncelik elde etmelerinde etkili olduğuna dair ampirik bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advanced Manufacturing Technologies (AMT) are the technological developments that enhance the enterprises to be able to produce as in the universal scale (Clarke, 2002). Production strategy is the path that leads enterprises to the desired points by considering the dynamics of the markets, supply opportunities and the state of the firm (Thun, 2008). Lastly competitive priorities are the factors that put forward the enterprise (Wright, 2010).Prior researches indicate that firms can achieve competitive advantage by acquiring AMT (Cook ve Cook, 1994), acquire AMT according to their manufacturing strategy (Putterill, Maguire and Sohal, 1996; Co, 1998) and lastly achieve competitive advantage according to their manufacturing strategy (Swamidass and Newell, 1987). And this makes impossible to identify which factor is the indicator of the other.In this study it is aimed to empirically identify the relations among the mentioned variables. In order to do so, a detailed literature review has been done. And then a Structural Equation Model (SEM) is developed and tested.276 usable responses are obtained as a result of the survey. These responses are set as a data set and analyzed via use of SPSS and SPSS Amos. Consequently, the SEM revealed some empirical data on the effect of manufacturing strategy on direct advanced manufacturing technologies and the effect of these technologies on obtaining competitive advantage.