Beş yıldızlı otel işletmelerinde finansal analiz tekniklerinin kullanımı: Akdeniz bölgesinde bir araştırma
Using of financial analysis techniques in five stars hotel companies: A research in Mediterranean region
- Tez No: 322344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Otel işletmelerinin sistematik ve sistematik olmayan risklere duyarlı olmaları finansal analizin önemini arttırmaktadır. Dolayısıyla otel işletmelerinin finansal analiz tekniklerinden faydalanarak mevcut durumlarını kontrol altında tutmaları ve geleceğe yönelik kararlarını almaları gerekmektedir. Bu tez kapsamında, Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli beş yıldızlı otel işletmelerinde kullanılan finansal analiz tekniklerini belirlemeye ve finansal analizlerde hangi noktalara dikkat edildiği saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca, söz konusu otel işletmelerinin finans/muhasebe yöneticilerinin Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), BASEL I, BASEL II ve Kurumsal Yönetim İlkeleri konularında bilgi sahibi olup olmadıkları ortaya konmuştur. Böylece otel işletmelerinin gelecek yıllarda uygulanması zorunlu hale getirilecek olan finansal uygulamalara ne derece hazır veya yeterli oldukları saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda otel işletmelerinin en sık kullandığı ve önem verdikleri analiz tekniğinin karşılaştırmalı tablolar analizi olduğu saptanmıştır. En sık kullandıkları ve en önem verdikleri oran grubunun ise otel işletmeleri faaliyet oranları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Becuse of hotel companies are sensitive to systematic and non systematic risks, this rises the importance of financial analysis. Whereat, hotel companies must take advantages of and use financial analysis techniques for controlling their existing capital and make decision for the future. In this thesis it is aimed to determine financial analysis techniques which are used commonly by tourism operation certified five star hotel plants operated at the mediterranean district of Turkey and which points are focused in financial analysis. In the work it is also presented whether the finance/accounting managers of involved hotel companies are acknowledged about IFRS, BASEL I, BASEL II and Corporate Governance Principles. Thus, it is tried to determine how much the hotel companies are ready or sufficent for financial applications which will have been mandatory in forthcoming years. In the analysis result, it is determined that the most important and mostly used financial analyse technique by hotel companies is horizantal analysis. It is also determined that most important and mostly used financial ratio group by them is hotel activity ratio.