The investigation of a late Bronze age (14th century BC) domestic craft quarter: Pyrotechnology at tell Atchana /ancient Alalakh
Geç Tunç çağı (MÖ. 14. yy) bir işlik alanın incelenmesi: Aççana Höyük/antik Alalakh'ta piroteknoloji
  1. Tez No: 322385
  2. Yazar: GONCA DARDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. ASLIHAN YENER, PROF. DR. HADİ ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma 2003-2004 kazı sezonunda Açana Höyük/antik Alalakh yerleşkesinde ortaya çıkarılmış bir işlik alanı inceleyerek, piroteknolojiye (ateşli teknolojilere) yeni kazanımlar sağlamayı öngörmektedir. Açana Höyük/antik Alalakh yerleşkesi, Orta ve Geç Tunç Çağı dönemlerinde, günümüz Hatay'ının sınırları içinde bulunan Amik Ovası'nı kontrolü altında bulunduran yerel Mukiş Krallığı'nin başkentidir. İşlek ticaret yollarının ortasında bulunan stratejik konumu, politik ortamdaki sürekli değişimler dolayısıyla, Alalakh'ta karmaşık ve melez bir kültürün ortaya çıkmasında sebep olmuştur. Bu sosyal karmaşıklığın izleri üretim teknolojilerinden de izlenebilmektedir. Sekiz belirgin piroteknolojik enstalasyonu bünyesinde bulunduran üretim birimleri, bize ateşin teknolojik bağlamda farklı kullanımlarını inceleme imkanı sunmaktadır. Bu tipik üretim birimleri, piroteknolojinin bir Geç Tunç Çağı başkentindeki sosyal ve ekonomik ehemmiyetini aydınlığa kavuşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will offer new insights in pyrotechnology by examining a craft quarter excavated at Tell Atchana/ancient Alalakh during the 2003¬?2004 seasons. Tell Atchana/ancient Alalakh was the capital city of the territorial kingdom of Mukish, which controlled the Amuq Plain of Hatay during the Middle and Late Bronze Ages. Its strategic location within a dynamic trade network and the continuous changes in the political environment created a complex and hybrid culture at Alalakh. This social complexity is also traceable in its production technologies. The domestic units ? with eight distinct pyrotechnological installations ? will give us the opportunity to investigate the diverse uses of fire as technology. These representative households will illuminate the significance of pyrotechnology in the social and economic context of a Late Bronze Age capital city.