Coping with the city: Tactics of kurdish adolescent girls in Istanbul
Kentle başa çıkabilmek: İstanbul'daki kürt genç kadınların taktikleri
- Tez No: 322391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİKMEN BEZMEZ, YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜKSEL, PROF. DR. LEYLA NEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma çoğunlukla zorunlu göçe maruz bırakılmış Kürt nüfusun yerleştiği İstanbul'un Dolapdere mahallesinde yaşayan Kürt genç kadınların başvurduğu başa çıkma metodlarını analiz etmektedir. Görüşmecilerimin kendi anlatılarına Henri Lefebvre ve Michel De Certeau tarafından çizilen teorik çerçeveye dayanarak, Kürt genç kadınların kentin kamusal alanını benimsemek ve kullanmak için başvurdukları taktikleri inceliyorum. Bu tezde Dolapdere mahalle mekanı ve kentin diğer kamusal mekanları arasında Kürt genç kadınları baskı altına alan milliyetçi söylem ve ideolojiler bağlamında mekansal bir farklılık olduğunu iddia ediyorum. Bu söylemlere bağlı olarak, kadınlar kent mekanını benimsemek, bu mekana dair bir aidiyet duygusu geliştirmek ve bu mekanda kendilerini rahat hissedebilmek için farklı taktikler geliştiriyorlar. Bu tez zorunlu göç mağduru Kürt toplumunun ikinci jenerasyonu olan Kürt genç kızların kent mekanının ayrımcı atmosferinde kendi benliklerini nasıl oluşturdukları üzerine bir sorgulama alanı açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the coping methods implemented by the Kurdish adolescent women, who live in Dolapdere neighborhood in Istanbul, which is predominantly populated by displaced Kurds. Through using their own narratives and theoretical conceptualizations of Henri Lefebvre and Michel De Certeau, I scrutinize the tactics of the Kurdish adolescent girls to appropriate the urban public space. I argue that there is a spatial variation between the space of Dolapdere and the urban public space outside Dolapdere in terms of the dominant nationalist discourses that oppress the daily lives of these women. In line with these discourses, they apply various tactics that create cleavages and breaks within ideologies and that enable them to develop sense of comfort and belonging to the urban public space of Istanbul. This research opens up a space to interrogate the way second generation migrants of the Kurdish community, Kurdish adolescent girls, construct their subjectivities in the discriminatory environment of the city.