Explaining advocacy agenda: Human rights NGOs in Turkey
Savunu gündemini açıklamak: Türkiye'deki İnsan Hakları Dernekleri örneği
  1. Tez No: 322392
  2. Yazar: KORAY KAPLICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de sivil toplum alanında mevcut olan savunu gündeminde öne çıkan konuları ve dikkat çekmeyen konuları belirleyerek insan hakları derneklerinin belli konuları neden öne çıkardıklarını, diğerlerini de neden geriye attıklarını anlamaktır. Bu çalışma savunu gündemi yapılarını ve konuların gündeme taşınması ile ilgili araştırmaları kullanarak, Türkiye'deki insan hakları derneklerinin savunu gündemlerini etkileyen konunun niteliği, sürece dâhil olan aktörlerle ve içinde bulunan politik ve sosyal atmosferle ilgili faktörleri analiz etmektedir. Birincil kaynakları içerik analizinin ve sivil toplum aktivistleriyle yarı-yapılandırılmış mülakatların içinde bulunduğu çift katmanlı bir araştırma dizaynı benimsenmiştir. Öncelikle, Türkiye'deki insan hakları derneklerinin birincil kaynaklarının içerik analizi yardımıyla bu derneklerin en çok üzerine düştüğü konular ve en ihmal ettiği konular belirlenmiştir. Bu konuları belirledikten sonra ise, ilgili literatürdeki açıklamalar ışığında, insan hakları derneklerinin konulara verdikleri değişen önemin arkasındaki nedenler irdelenmiştir. Buna ek olarak, bu analiz Türkiye'deki insan hakları derneklerinin fon sağlayıcılarıyla olan ilişkilerine, insan haklarının İslami olarak yorumlanış biçiminin savunu gündemine etkilerine ve Avrupa Birliği sürecinin savunu gündemini şekillendirme üzerindeki gücüne ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this thesis is to trace highly regarded issues and non-issues in Turkey's context and to analyze the dynamics that have influenced behaviors of domestic human rights NGOs in Turkey to select particular issues but not others. Utilizing existing hypotheses in the literature on issue emergence and advocacy agenda-setting, this paper describes and analyzes the impact of the issue-related, the actor-related and the context-related factors on the configuration of advocacy agenda of the local human rights NGOs in Turkey. Drawing on the content analysis of primary documents and key informant interviews, as well as secondary sources and interviews, I made twofold analysis. First, analyzing the agenda settings of local human rights NGOs, I specify“the most concerned”issue and“the neglected issue”in their advocacy agenda. Second, I will analytically discuss internal and external factors that affect local human rights NGOs in Turkey to select certain issues instead of others by the help of existing hypothesis and other findings. Furthermore, in this analysis, the relationships between human rights NGOs - donors, the Islamist perspective on human rights and the impact of Europeanization process become scopes of secondary analysis to discover dynamics in terms of their impact on advocacy agenda setting.