Correlates of Anti-Americanism: A multilevel analysis of PEW 2002 survey results
Anti-Amerikanizm'i etkileyen faktörler: PEW 2002 anket sonuçlarının multilevel fixed-effects analizi
- Tez No: 322394
- Danışmanlar: PROF. MİCHAEL MOUSSEAU, YRD. DOÇ. RESAT BAYER, DOÇ. BRUCE RANKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Anti-Amerikanizm konusu, üzücü 9 Eylül 2001 olaylarından beri çok sayıda akademisyenin ilgisini çekti. Özellikle, Amerikan dış politikalarının kişiler üzerindeki etkisi hakkında kayda değer sayıda araştrımayla karşılaşıyoruz. Fakat, bu süreçte, akademide ekonomik ve yapısal nedenlerin anti-Amerikanizm'e olan etkilerine ilişkin yeterli çalışma bulamıyoruz. Bu çalışma Amerikan dış politikaları ve toplumlardaki ekonomik koşulların anti-Amerikanizm'e olan etkisini araştırıyor. 42 ülkeyi kapsayan PEW 2002 anket sonuçlarını kullanarak yaptığım Multilevel Fixed Effects analizi, ulusal düzeyde gösteriyor ki (i) İsrail-Filistin çatışmasının yakın çevresinde yaşan kişiler daha anti-Amerikan gözüküyor. (ii) Amerika'nın otokratik rejimlere yaptığı ekonomik ve askeri yardımlar da yüksek düzeyde anti-Amerikanizm'le ilişkili gözüküyor. (iii) Amerika Birleşik Devletleri'yle daha yoğun ticarî ilişkiler, daha az anti-Amerikanizm gözlemlenmesine yol açıyor. (iv) Ekonomik modernleşmenin yol açtığı kriz daha anti-Amerikan bir kitle gözlemlememize yol açıyor. Bireysel düzeydeki bulgularım ise: (a) Eğitim düzeyi yükseldikçe daha az anti-Amerikanizm gözlemleniyor. (b) Kişisel/hanehalkı gelir tatmini ve gelir düzeyi arttıkça, yine anti-Amerikanizm'in azaldığını görüyoruz. Bu çalışmayla, Mousseau (2002/03, 2003, 2009, 2011, 2012 basımda) tarafından geliştirilen Ekonomik Normlar Teorisi'nin açıklayıcı kapasitesinin anti-Amerikanizm konusunu da kapsadığını görüyoruz
Özet (Çeviri)
The topic of Anti-Americanism attracted an overwhelming scholar attention since the unfortunate 9/11 events, especially with regards to the impact of US foreign policy on the attitudes toward the US. However, we can realize a general lack of interest in the impact of structural and economic reasons of the recent trends of anti-Americanism. The present study explores the impacts of US foreign policy and the economics on anti-Americanism. Using with PEW 2002 GAP dataset that covers 42 countries, a multi-level fixed effects analysis show that at the national level: (i) People living in the perimeters of Israeli-Palestinian conflict appear to be more anti-American (ii) the American bilateral economic and military aid to authoritarian regimes is associated with greater anti-Americanism, (iii) greater trade volume with the United States appears to reduce anti-Americanism, and (iv) economic modernization crisis is linked to higher levels of anti-Americanism. At the individual level, I find that (a) Greater educational level reduces anti-Americanism (b) Income satisfaction and greater levels of personal income also are associated with lower levels of anti-Americanism. The particularity of this work is that it extends the explanatory scope of the Economic Norms Theory introduced by Mousseau (2002/03, 2003, 2009, 2011, 2012 forthcoming) to the variances in anti-Americanism.