Burdur'un sosyal-kültürel ve ekonomik yapısı (1901-1916)
Social-cultural and economic structure of Burdur (1901-1916)
- Tez No: 932562
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
XX. yüzyılın başlarında (1901-1916) Burdur Sancağını konu alan doktora tezi çalışması, sancağın idari, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda sancağın idari taksimatı ve demografik yapısı, toplumsal hayatı, sosyal yapıları, temel geçim kaynakları, eğitim, ibadet ve sosyal yardımlaşma kurumları gibi sancağı ilgilendiren önemli hususların değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın amaçları çerçevesinde Burdur şehrine ait siciller esas alınarak nüfus defterleri, salnameler, diğer arşiv kaynakları, dergi ve gazeteler, yıllıklar ve tetkik eserlerden faydalanılmıştır. Burdur'un toplum yapısı içerisinde aile birliğine önem verilerek merkezden gönderilen kararlara istinaden resmi nikah anlayışı esas alınmıştır. Sancakta nikah işleminin resmi olarak yapılması kararlaştırıldığı gibi evlilik birliğinin sona ermesi durumunda da hukuki prosedürler uygulanmıştır. Tez çalışmamızın sınırlılıkları kapsamında belirlenen tarih olan XX. yüzyılın ilk çeyreği, Osmanlı Devleti'nin savaş ve yıkılış sürecine tekabül etmesi açısından buhranlı bir dönemi kapsamaktadır. Bu buhranlı ve zorlu dönemden devlet merkezinin etkilendiği kadar Anadolu'da bulunan taşra şehirleri de etkilenmiştir. Anadolu'da bir taşra şehri olan Burdur'da savaş sebebiyle cepheye alınan erkeklerin önemli bir kısmı hayatını kaybetmiştir. Ayrıca 1914 yılında Burdur'da yaşanan deprem halkı daha da zora sokarak, şehirde tam bir kaos ortamı oluşturmuştur. Deprem ve savaşın etkisiyle şehirde işgücü potansiyelinin zayıflaması, aynı dönemlerde Burdur ve çevresinde görülen çekirge istilası ve kıtlık gibi afetlerin de vuku bulmasıyla halkın temel geçim kaynağı olan tarım üretimi büyük ölçüde sekteye uğramıştır. Sonuç itibariyle bu çalışmada, Burdur Sancağı'nın idari, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı ele alınarak şehir tarihine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation on Burdur Sanjak in the early 20th century (1901-1916) aims to reveal the administrative, social, cultural and economic structure of the sanjak. In line with this purpose, it is aimed to evaluate important issues related to the sanjak such as its administrative division and demographic structure, social life, social structures, basic livelihoods, education, worship and social aid institutions. Within the framework of the objectives of the study, population books, salnames, other archival sources, magazines and newspapers, yearbooks and research works were utilized based on the registers of the city of Burdur. In the social structure of Burdur, family unity was given importance and the understanding of official marriage was based on the decisions sent from the center. In Sancak, it was decided to perform the marriage officially and legal procedures were applied in case of the dissolution of the marriage union. The first quarter of the twentieth century, which is the date determined within the scope of the limitations of our thesis, covers a turbulent period in terms of corresponding to the war and the collapse of the Ottoman Empire. As much as the center of the state was affected by this turbulent and difficult period, provincial cities in Anatolia were also affected. In Burdur, a provincial city in Anatolia, a significant portion of the men who were drafted to the front due to the war lost their lives. In addition, the earthquake that struck Burdur in 1914 put the people in even more difficulties and created an environment of chaos in the city. The effects of the earthquake and the war.