Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ile mesleklerine yönelik bilgisayar ve internet kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analiysis of the relation between classroom teachers' self-efficacy beliefs and using computer and internet for their professions
  1. Tez No: 322439
  2. Yazar: DEMET KASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN TURAN GÜLLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik inançları ile mesleklerine yönelik bilgisayar ve internet kullanımları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tezde öncelikle çalışmanın teorik ve kavramsal altyapısı yerli ve yabancı kaynaklar kullanarak kurulmaya çalışılmıştır. Bu eserin anahtar kavramı olan ?Öz Yeterlik? ilk bölümde tanımlanmış ve ayrıntılarıyla incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada öz yeterlik ve öğretmenlerin mesleklerine yönelik bilgisayar ve internet kullanma durumları arasında bir ilişki olduğu varsayımına dayanarak bilgisayar ve internet kullanımının önemi, ayrıntıları ile ele alınmıştır. Bu bağlamda, bilgisayar ve internet kullanımının öğretmenlerin performansı ve verimliliği için son derece önemli bir faktör olduğu vurgulanmıştır.Betimsel tarama modeli kullanılarak yapılan bu araştırma, Denizli ili merkezinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 474 sınıf öğretmeni katılmıştır. Öz yeterlik anketi ve öğretmenlerin bilgisayar ve internet kullanımları anketi olmak üzere iki anket birlikte uygulanmıştır.Araştırmanın sonucunda, mesleki amaçlı bilgisayar ve internet kullanımının sınıf öğretmenlerinin öz yeterliklerini etkilediği görülmüştür. Böylece mesleğe yönelik olarak bilgisayar ve internet kullanabilmenin, öz yeterlik olgusu üzerinde son derece etkili ve önemli bir faktör olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to illustrate the relation between classroom teachers? self-efficacy beliefs and using computer and internet for their professions. Firstly, in this thesis it is tried to build the theoretical and conceptual infrastructure of the study by the help of domestic and foreign sources. Self-efficacy, the key concept of this work, is defined in the first part and is studied in detailed. Moreover, supposin there is a relation between self-efficacy and teachers? status of using computer and internet, it is discussed the importance of using them. In this context, it is emphasized that the usage of the computer and internet is a crucial factor for teachers? efficiency.This study, in which descriptive scanning model was used, is performed with the class teachers working in primary schools in the centrum of Denizli. 474 classroom teachers take part in the study. Two surveys, the survey of self-efficacy and the survey of using computer and internet, are applied to these teachers.As a result of our thesis, it is seen that using computer and internet affects the classroom teachers? self-efficacy. Thus, it is illustrated the ability of using computer and internet for profession is a highly effective and important factor on the phenomenon of self-efficacy.